Уряд представив Раді проект бюджету 2018

Уряд представив Раді проект бюджету 2018

Під час "години уряду" у парламенті міністр фінансів Олександр Данилюк представив підготовлений Кабміном проект бюджету на 2018 рік. Депутати взяли його до розгляду.

Урядовий проект було подано до Верховної Ради 15 вересня, - у строки, передбачені бюджетним кодексом і регламентом.

Голова парламенту Андрій Парубій висловив сподівання, що і подальший розгляд проекту бюджету відбуватиметься із дотриманням відповідних строків.

На цьому також наголосив і перший заступник голови бюджетного комітету Василь Амельченко. Він заявив, що вчасне подання проекту бюджету дає можливість своєчасно розглянути законопроект за повною процедурою.

За "традицією" кількох попередніх років ухвалення бюджету відбувається "під ялинку" - в останні дні чи навіть години перед Новим роком, із порушенням усіх законних термінів. До того ж, голосування нерідко відбувалося без обговорення, а також "у пакеті" із податковими новаціями, що всупереч Податковому кодексу запроваджувалися з перших днів нового року.

Минулого року голосування за бюджет завершилося за 10 днів до Нового року, але його розгляд і голосування відбувалися вночі.

Презентація проекту бюджету у парламенті відбувалася на тлі зриву термінів розгляду пенсійної реформи, ухвалення якої в уряді очікували саме цього тижня, аби з 1 жовтня українські пенсіонери змогли отримати "осучаснені" пенсії.

Проте розгляду відповідного законопроекту у Раді завадила інша реформа - судова, розгляд понад 4000 поравок до якої розтягнувся на кілька днів.

Головні парметри

Представляючи чинний проект бюджету у парламенті, міністр фінансів Олександр Данилюк наголосив, що це перший кошторис, який враховує трирічне планування макропоказників, що має забезпечити "стратегічний підхід до визначення пріоритетних заходів та ефективний розподіл ресурсів".

Проект бюджету на 2018 рік, підготовлений урядом, передбачає вищі темпи зростання ВВП (3%) і нижчі темпи інфляції (7%) порівняно із потчоним роком. Дефіцит бюджету також має бути меншим - 2,4% проти 3% від ВВП. Водночас має зрости граничний обсяг державного боргу - до 84,6% ВВП. Середньорічний курс гривні, закладений у проект, становить 29,3 грн/долар, а курс на кінець року - 30,1 грн/долар.

Як і у поточному році, видатки на оборону і безпеку становитимуть 5% ВВП - близько 165 млрд грн.

На відміну від бюджетів попередніх років, проект кошторису на 2018 не передбачає значних податкових змін. Проте передбачає зростання доходів від ПДВ та акцизів на імпортін товари, а також від податку на доходи фізичних осіб. Останнє пояснюється черговими планами уряду збільшити мінімальну заробітну платню - до 3 723 грн на місяць (на 523 грн більше, ніж зараз).

Про що сперечатимуться

Чи не найбільше запитань під час представлення проекту бюджету у парламенті викликала тема міжбюджетних відносин. Як зауважують оглядачі, з огляду на наближення парлмаентських і резиентських виборів, це питання може набути особливої гостроти у сесійній залі.

Раніше мер Києва Володимир Кличко вже назвав неприпустимою передбачену урядом передачу до компетенції місцевих бюджетів виплату соціальних пільг на послуги ЖКГ. "Ціна питання" - близько 7 млрд грн при тому, що у поточному році держава поки що заборгувала місцевим бюджетам близько 8 млрд грн на виплату комунальних субсидій.

В уряді ж зазначають, що реформа місцевого самоврядування в Україні мала на меті не лише надати місцевій владі більше фінансових важелів і повноважень, але й додала певної відповідальності.

Стрічка новин