Знеболення – право кожного

Пояснити це в Україні покликана інформаційна кампанія #ЗнімайРожевіОкуляри. З квітня цього року роз'яснення в різних містах проводить ряд громадських організацій та благодійних фондів. На зустрічі запрошують представників Департаменту охорони здоров'я, головних лікарів медичних установ, сімейних лікарів. Проблеми, пов'язані зі знеболенням, з якими стикаються пацієнти, сьогодні обговорювали у Полтаві.

Лідія Чернига називає себе успішним пацієнтом упродовж 10 років після вдало проведеної мастектомії. Особисто, говорить, не стикалася з неконтрольованим болем, або болем, який неможливо зняти препаратами. Але гіркий досвід має з 2013 року, коли доглядала свою онкохвору матір. На той час уже був таблетований морфій, але районний лікар вперто призначав знеболюючі препарати, не виписуючи навіть рецептурного бланка. 

Лідія Чернига, пацієнтка онкологічного диспансеру з 2007 року

- Проблема набагато глибша, і ми, пацієнти, повинні виборювати право скористатися з цих ліків. Не тому, що вони безкоштовні, а тому, що вони на таких стадіях хвороби, де потрібне знеболювання відповідне, вони найдієвіші.

Мета призначення наркотичних знеболюючих препаратів, говорять експерти, – усунення больового синдрому, а не глушіння його 1-2 пігулками на добу, що дає нетривалий ефект. 

Андрій Роханський, директор ГО «Інститут правових досліджень та стратегій»

- Ми вважаємо, що лікарі, які в повній мірі можуть прочитати інструкцію до препарату і призначити, не виконують свої прямі професійні обов'язки. Якщо це не контролює Департамент області чи міста охорони здоров'я, в будь-якому випадку контролює громадськість. От громадські організації, зокрема, ми, які вимагаємо, власне кажучи, виконання лікарями своїх професійних обов'язків.

Ця зустріч проходить у рамках дослідження доступу онкологічних хворих до наркотичних препаратів. 

Олексій Загребельний, керівник ГО «Клуб «Шанс» (м.Суми)

- Лікарям, медичним працівникам ще з навчальних закладів, зі студентської лави вказали на те, що не зв'язуйтесь із наркотиками, бо це – проблеми, це – увага правоохоронних органів. Але це все було до 2013 року, тому що з 13-го року законодавство значно змінилось, і Україна має одне із самих ліберальних законодавств, принаймні, в Європі щодо обігу підконтрольних препаратів.

Однак питання забезпечення адекватного знеболення для пацієнтів, які мають право на доступ до життєво-необхідних лікарських засобів та гідне завершення життя, залишається актуальним. 

Мета інформаційної кампанії #ЗнімайРожевіОкуляри – обговорення ряду проблем, які виникають в Україні. 

Олексій Загребельний, керівник ГО «Клуб «Шанс» (м.Суми)

- Іноді здається, що деякі, я підкреслюю – деякі лікарі і чиновники від медицини ходять в рожевих окулярах, бо, принаймні, їх риторика така, що у нас все добре, всі усім забезпечені, у нас – повний порядок. Але ми свою кампанію сформували саме на історіях пацієнтів.

У 2016 році світ побачила книга з історіями важкохворих пацієнтів та розповідей їх родичів. Ці історії красномовно свідчать, що проблема не вирішена. Експерти кажуть: найгірша ситуація залишається в маленьких містах і селищах.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію