Підопічним Полтавського фонду «Хесед Нефеш» розказали про Короленка-захисника євреїв

В обласній бібліотеці триває проект для літніх людей «Бабусині канікули. Єврейський слід на Полтавщині». Цього разу тема зустрічі – «Володимир Короленко та єврейське питання». Письменник відіграв значну роль у захисті євреїв Полтави від погромів в період 1905-07 рр. А розпорядженням Єврейської ради України в 1998 році Короленкові присвоєне звання «Праведник України».

В обласній бібліотеці імені Котляревського тривають канікули. Втім, на них – не відпочивають, а вчаться.

Юлія Крамарєва, зав. відділом соціокультурної діяльності ПОУНБ ім.І.Котляревського

- Проект був започаткований влітку. Він має на меті забезпечити інтелектуальне дозвілля людей поважного віку. А саме зараз ми працюємо з Полтавським єврейським фондом «Хесед Нефеш», благодійною організацією, і зараз ми проводимо лекцію саме для їх підопічних.

Цього разу тема лекції «Володимир Короленко та єврейське питання». Ольга Вечерок – єдина у Полтаві літературознавець, яка досліджує творчість Короленка. До неї серйозно займалися постаттю гуманіста хіба історики. За популяризацію життя і творчості Короленка у 2016 співробітниця музею удостоїлася премії його імені. На цій зустрічі вона представляє Короленка як публіциста, правозахисника, журналіста. Як письменник Володимир Галактіонович пронизав «єврейською» темою практично всю свою творчість. Чи не найяскравіше – у «Дітях підземелля».

Ольга Вечерок, старший науковий співробітник Полтавського музею В.Г.Короленка

- Там він описує місто свого дитинства – Рівне. Це західноукраїнське містечко, якраз там, де проходила оця межа осілості, де дозволялося жити євреям. І всі оці картини місцевого побуту, суміш національностей різних, різних звичаїв, він змальовує у цьому творі.

Науковиця радить читати Короленка абсолютно всім любителям колориту. Він точно передає не лише єврейський, а й будь-який інший національний: якутський, сибірський. Його оповідання «Йомкі Пур» написане у стилі гоголівських «Вечорів на хуторі поблизу Диканьки», а недописаний твір «Брати Мендель» Горький назвав «незакінченим шедевром».

Ольга Вечерок, старший науковий співробітник Полтавського музею В.Г.Короленка

- До речі, Короленко, захищаючи національні права, і українців також, у нього є прекрасні статті «Котляревський і Мазепа», де він захищає українську мову і українську культуру. Проте, він був противником будь-якого крайнього націоналізму. Називав це сурогатом патріотизму.

У будь-якому разі, кажуть науковці, Короленка краще читати, ніж переказувати.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію