Як полтавці річку рятують

У Нових Санжарах місцеві жителі відчайдушно боряться за життя правої притоки Ворскли. З невідомих причин кілька десятків років тому річка ВоронА обміліла і почала заростати. Стан водойми дійшов до того, що перейти її можна було, просто переступивши. Стурбована громада встигла знайти фахівців і скласти проект для порятунку. Із коштами, говорять, теж не було проблем. Але з'явились нові і більш серйозні.

Річка Ворона, що у Нових Санжарах, – транзитна, головне призначення – відводити талу і поверхневу воду. Жителі селища міського типу не розглядають її як місце для купання. Бо тут протікає ще й Ворскла: обладнані 8 пляжів, і люди купаються у ній. Впринципі, цього достатньо, кажуть місцеві. Але фактична гибель правої притоки занепокоїла новосанжарців.

Валентин Івашина, заступник селищного голови смт.Нові Санжари

- Вище за течією було місце для купання. Але було воно років 30 і більше тому. Потім річка з невідомих причин стала менш повноводною, а весь берег – заростати рослинністю, підліском, кущами.

Ще кілька років тому Ворона мала ось такий вигляд. Переступити її можна було без зусиль. Півтора метри у ширину і 20, максимум – 45 сантиметрів глибиною. Рятувати водойму взялися місцеві: покликали фахівців, робили дослідження, проводили експертизи. Врешті – склали проект, і його затвердили обласні депутати. З 2013 по 2015 рік покращували водний режим річки. Кошти отримали за регіональною цільовою Програмою розвитку водного господарства і екологічного оздоровлення річки Дніпро до 2021 року. 

Юрій Бовкун, керівник міжрайонного водного господарства

- Проведено поглиблення і розширення русла на відстані 1 кілометр 115 метрів, і влаштовано три копані. За ці роки освоєно 741 тисячу гривень.

Після проведення робіт глибину збільшили до 6 метрів, ширину – до 9. І навіть зберегли дерева. 

Ніби добре, однак, теперішній вигляд Вороної теж не дуже привабливий. Води мало, і та просто «цвіте». Новосанжарці пояснюють – це нова проблема, неповноводність. Жодної гідроспоруди тут немає, тож, Ворона повністю залежить від наповненості самої Ворскли. Коли ж рівень води у ній спадає – значно меншає води і в її притоці. Якщо русло висохне, його відновити буде надскладно. Тепер місцеві керівники шукають, як впоратися із цим. 

Юрій Бовкун, керівник міжрайонного водного господарства

- Ведуться перемовини і пошуки проектних рішень по встановленню на річці Ворсклі, на кордоні Новосанжарського і Кобеляцького районів, якоїсь гідрорегулюючої споруди. Тоді у повній мірі буде забезпечено і ефект проведених робіт, і забезпечення водності.

Тож, попереду – нові проекти та процедури узгодження. І пошук коштів. Адже, навіть за найкращими сподіваннями обійдеться не менш, ніж у 2 мільйона. Та новосанжарці не збираються відступатись. Кажуть: це допоможе їм і покращити естетику, і розвинути культуру та можливість відпочинку.

Валентин Івашина, заступник селищного голови

- Люди займаються спортивною риболовлею. Якщо рахувати, що закінчились роботи у 2015, то ми маємо фактично 2 роки, за які відновилася фауна річкова. І рибалки виловлюють. Рибу сюди не запускали, вона аборигенна. Але, якщо є вода, з'явиться і риба.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію