Переробка сміття – досвід свій чи європейський

На тлі екологічних катастроф знову гостро постають проблеми зі сміттям: правильне зберігання, сортування, переробка. Та й курс України на Євроінтеграцію передбачає обов’язкове врегулювання цих процесів. Наші журналісти зустрілися з місцевими еко-активістами і поговорили про європейський досвід у питанні переробки сміття.

Маргарита Мостова розповідає про навчальний тур до Естонії, у рамках якого екоактивістам показали завод Eesti Pandipakend з переробки майже усіх видів упаковки, що можна знайти у магазинах.

Маргарита Мостова, представниця ГО «Еколтава»

- Вони просто закладають у вартість товару, упаковки 10 центів, і маркують цей товар. Покупець може цю упаковку віддати, принести її до спеціальної таро-збиральної машинки, і отримати чек. Прямо на касі цей чек можна обміняти і отримати назад собі цю вартість.

Місцева влада мотивує естонських підприємців податковими пільгами, аби ті укладали угоди із цим заводом, щоб їхні упаковки маркувалися, і після переробки використовувалися повторно.

Що ж стосується нашого сміття, його теж частково збирають і сортують. Це вибірково чекає на традиційну макулатуру, пет-пляшки, алюмінієві бляшанки і скляні пляшки. І нести це треба до звичайних, не дуже приємних на вигляд пунктів прийому вторсировини. Папір, який ви принесли, має бути чистим від бруду і олії.

Максим Макуха, експерт ГО «Еколтава»

- На заводі її скидують в одну кучу, дроблять, і уже з оцієї маси, яка схожа на сметану, роблять новий папір.

Чи візьмуть упаковку з прального порошку, треба дізнаватися на пункті прийому, а ось упаковки з-під соків точно не приймуть. Вони – комбіновані, і до їх складу входять картон, алюміній і пластик. Тому для них потрібен окримий цикл, а такої лінії в Україні немає.

Якщо скляну пляшку після процедури дезінфекції завод використовує повторно, то вона на пункті прийому коштує дорожче, ніж одноразова.

Максим Макуха, експерт ГО «Еколтава»

- Якщо отака пляшка важить приблизно 400 грам, і її вартість 40 копійок, то кілограм склобою, в якому може бути 2,5 таких пляшки, коштуватиме всього 30 копійок.

Для переробки більшої кількості видів сміття нам потрібні нові технології, які, за словами активістів, уже давно і успішно діють в Європі. Сміття, яке переробити неможливо, у Європі спалюють, і отримують електроенергію та тепло.

Максим Макуха, експерт ГО «Еколтава»

- Дуже багато сміття саме у вигляді вологих серветок потрапляє на звалище. Плюс до всього, їх не можна кидати до туалету, до каналізації, бо вони не розкладаються і забивають труби.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію