Чи потрібен українцям перепис населення?

За рекомендаціями Організації Об'єднаних Націй, його варто проводити кожні 10 років. Але в Україні цей облік пройшов лише раз – 16 років тому. Переписати населення країни планували у 2010-му, потім переносили на 12-й, 13-й, 16-й роки. Нещодавно у ЗМІ з'явилась інформація про планування перепису на 2020 рік. Утім, фахівці говорять: навряд чи це відбудеться, бо статисти просто не встигнуть з багатьох причин.

Скільки друкувати підручників для школярів, яка кількість ліжок буде у лікарнях, де треба будувати школи – для цього необхідно знати, скільки людей проживає в Україні та на її окремих територіях.

Сергій Артеменко, начальник відділу ГУ статистики у Полтавській області

- На чисельності населення взагалі формуються всі, як кажуть, бюджети, які тільки є: починаючи від бюджету країни, закінчуючи бюджетами населених пунктів, громад районів, областей і таке інше. Від чисельності населення залежить і визначення категорії населених пунктів, фінансування тих чи інших соціальних проектів.

Всі галузі орієнтуються на перепис. Хоча, у періоди між ними у містах і районах спираються на інформацію з РАЦСів про кількість народжених і померлих. Однак, у селах дізнатись це неможливо, кажуть статисти. А в час об'єднання територіальних громад інформація просто необхідна. 

Костянтин Донченко, експерт Аналітичного центру «Бюро економічних та соціальних досліджень»

- Від кількості населення залежить кількість депутатів, які будуть в радах. І як показує досвід інших країн, звичайні опитування і перепис відрізняється.

Ще для прикладу, Україна має прийняти зміни до Конституції і провести адміністративно-територіальну реформу. Лише через два роки після цього можна проводити перепис. Та, не маючи даних, теж ділити території неможливо. Так і виходить, що в Україні користуються багатьма застарілими даними.

Сергій Артеменко, начальник відділу ГУ статистики у Полтавській області

- За результатами перепису можна було б визначити інші необліковувані ніде показники. Наприклад, шлюбний стан населення, освітній рівень, національний склад, мовні ознаки... В 2001 році самих українців було набагато більше, ніж самого населення. І досі змушені користуватись цими даними, бо інших немає.

За рекомендаціями ООН, переписи населення слід проводити не рідше, ніж раз на 10 років. Перший і поки що єдиний в Україні провели у 2001-му – 16 років тому. Запланований на 2010-й увесь час переносили. За останньою інформацією – на 20 рік. Однак, фахівці говорять про те, що для цього наразі немає коштів, підготовчі роботи так і не починаються, і взагалі відсутнє навіть рішення уряду. 

Хоча, наприклад, для пенсійної реформи можна користуватись іншими даними – за виплатами, що зараз проводять.

Костянтин Донченко, експерт Аналітичного центру «Бюро економічних та соціальних досліджень»

- Для реформ це важливий, але не критичний момент. Він більше важливий для планування, для розуміння того, що ми будем робити у довгостроковій перспективі, і наскільки наша політика успішна. Перепис важливий для розуміння успіху проведення реформ.

Є й інша думка – не на користь проведення перепису. Здійснити його можна буде тільки на підконтрольній території. А решта, таким чином, буде визнана державою, як не українська. 

На початку 2000-х українців нараховували 52 мільйона, за неофіційними даними, зараз називають цифру у 40 мільйонів.

Мало хто знає, але останні роки в нашій країні таки був ще один перепис – його провела Росія у Криму у 2014 році.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію