Шведський раціон: історик розповів, скільки чого їли солдати Карла у Полтавській битві

Раціон шведів 300-річної давнини. Лише м'яса у місяць – 900 тонн. Стільки було необхідно, аби прогодувати армію Карла 12. Український історик Сергій Павленко приїхав до Полтави на річницю Полтавської битви. І розказав про матеріали своєї нової книги. Йому вдалося зібрати чимало цікавинок про Північну війну і, зокрема, участь у ній українського козацтва. Деякими він поділився під час лекції з нагоди 308-річчя Полтавської битви, що пройшла вихідними у цьому ж музеї.

Українські козаки забезпечували шведів і постачали їм продукти.

Сергій Павленко, історик-мазепознавець

- Є порційний раціон годування шведа: йому треба було 850 грам хліба, 850 грам м'яса, пиво, 200 грам масла, сала. От це за військовим артикулом.

Щоб прогодувати шведську армію, лише на місяць потрібно було 900 тонн м'яса. Історик Сергій Павленко сам був вражений обсягом матеріалу, який відшукав про події Полтавської битви та все, що їм передувало. Основа інформації – спогади шведів, німецьких офіцерів, французів, англійців, які були в армії Карла. 

Сергій Павленко, історик-мазепознавець

- Шведи повернули до України не тому, що мали з Мазепою якусь домовленість. Повернули тому, що проти них дуже жорстоко, випалювали білоруські села. У військах почався голод, який призвів до епідемій. І вони змушені були повернути, бо генерал Гелендрок сказав: «Повернемо на Україну, бо козаки не дадуть палити своїх сіл».

Російську історіографію матеріал не цікавив, оскільки не завжди вони були на їх користь. Тому ці дані не розповсюджували. У Полтаві Сергій Павленко читає лекцію у заповіднику «Поле Полтавської битви» у рамках заходів до 308 річниці події і анонсує за кілька тижнів вихід книги «Військо Карла ХІІ на Півночі України». Відзначають у музеї битву і відкриттям виставки. Вона незвична та унікальна. Складається з експонатів на 16 аркушах.

Віта Гармаш, головний зберігач фондів ДКЗ «Поле Полтавської битви»

- На ній представлені оригінальні поштові марки, конверти часів Української Народної Республіки, часів нашої незалежної України, Російської імперії, Радянського Союзу і багатьох європейських держав.

Виставку зібрав філателіст, корінний полтавець Олександр Яременко, який зараз живе у Києві. Вона здобула відзнаки на європейських фестивалях. Для цього автор багато працював над історичною літературою і не тільки. У підсумку – створені цілі композиції.

Микола Яременко, брат автора виставки

- Робота над виставками кропітка. Наприклад, про Шевченка: він перечитав усе, що написав Шевченко, прочитав багато публікацій про Шевченка, він збирав всі філателістичні матеріали, видані в Україні та за рубежем.

З нагоди відзначення Полтавської битви на території музейного містечка юні художники провели пленер.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію