У музеї космонавтики відзначили 120 років від Дня народження Юрія Кондратюка

Там виставили цінні експонати, які підтверджують, що він народився у Полтаві, та що ім'я, під яким він прославився на увесь світ, – насправді не його.

Урочистим маршем, покладанням квітів до пам'ятника та презентацією цінних експонатів відзначили у Полтаві 120 років від Дня народження Юрія Кондратюка. 

Олександр Супруненко, директор Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Юрій Кондратюк – людина, яка починала свій життєвий шлях саме з Полтави. Навчалася в приміщенні сучасного педагогічного університету в історичному корпусі, і зберігся навіть будинок, в якому він народився.

Ювілейна виставка в музеї авіації та космонавтики називається «Олександр Шаргей. Повернення імені». Тут уперше демонструють висновки криміналістичної експертизи, яка засвідчує, що теоретик космонавтики Юрій Кондратюк насправді – полтавець Олександр Шаргей. 

Андрій Пушкарьов, директор Полтавського музею авіації і космонавтики

- Ця ескпертиза була проведена в 1962 році, але широкому загалу це стало відомо тільки у 81 році. Чоловік, який носив ім'я Юрія Кондратюка, народився в Луцьку, там провів своє дитинство, юнацькі роки, а потім він загинув у 20-х роках.

Змінити ім'я полтавцю Олександру Шаргею допомогла мачуха. На дворі був 21 рік, син дворянки та прапорщика царської армії при радянській владі вважався неблагонадійним. Саме цього року помер від туберкульозу справжній Юрій Васильович Кондратюк, який був родичем знайомого її приятельки. Вона попросила у подруги дістати метрику небіжчика. У експозиції музею представлений збірник 64-го року «Ціолковський. Цандер. Кондратюк: вибрані твори» – він і став поштовхом для проведення експертизи. А ще тут є лист Ніни Шаргей, яка розповідає, як відбулася зміна імені її зведеним братом. Серед цінних експонатів також – книга «Завоювання міжпланетних просторів».

Ірина Пістоленко, кандидат історичних наук, зав. науково-дослідним сектором Полтавського музею авіації і космонавтики

- Сьогодні всі бібліотеки світу, в тому числі – і бібліотека Конгресу Сполучених Штатів Америки, зберігають цю невеличку книгу у відділі цінної літератури.

Її написав та видав власним коштом сам Юрій Кондратюк. Вона безцінна для фахівців ракетно-космічної галузі. Він уперше запропонував вигідну траекторію польоту на Місяць, вертикальний старт ракети, сонячні батареї в космосі. Як загинув Юрій Кондратюк – достеменно невідомо. Найбільш вірогідною вважають дату його смерті в лютому 42.

Стрічка новин