Кримінальна справа – за дитячу карикатуру

Справи репресованих у Великий терор показали в Держархіві Полтавської області. Це папери, що десятиліттями зберігали під грифом «Секретно», деякі з них виставили вперше. Експозицію принагодили до Дня пам'яті жертв політичних репресій, який відзначають третьої неділі травня.

Тут папери знищених радянською владою так званих «незручних» письменників, фото розстріляних ченців Мгарського монастиря, а ось ці малюнки – зі справи двох дітей. 

Олена Євдокімова, адміністратор інформаційно-довідкової зали архіву СБУ у Полтавській області

- Учні 7 і 8 класу намалювали карикатуру на Сталіна і Блюхера, за що були притягнуті до кримінальної відповідальності. Були засуджені діти до 2 років ув'язнення.

Адміністратор довідкової зали архіву СБУ розповідає: у прокуратурі справу оскаржили через малоліття дітей. Зате батька одного з хлопців звинуватили у контррозвідувальній роботі та антирадянському вихованні, і засудили на 10 років. З архівів служби безпеки на цій виставці – 11 справ, всього ж у фондах – майже 26 тисяч. У кожній папці – зламані долі цілих родин. Цю виставку відкрили у держархіві Полтавської області до 80-х роковин Великого терору.

Валентина Гудим, директор Державного архіву у Полтавській області

- 2 червня 1937 року була прийнята Постанова Ради народних комісарів СРСР про антирадянську агітацію. На Полтавщині потрапило десь більше 10 тисяч наших полтавців, які були арештовані, розстріляні, заслані.

Деякі документи показують уперше – довгі десятиліття вони були під грифом «Таємно». Історики кажуть: у 36 – 38 роках репресії були найжорстокіші. Серед жертв – практично усі верстви населення: інтелігенція, селяни, навіть діти. В архіві говорять: не так давно думали, що тема уже втратила актуальність, але події останніх років показали протилежне. 

Валентина Гудим, директор Державного архіву у Полтавській області

- Ми бачимо, що послідовники Сталінського режиму терору, вони зараз в Кремлі є, тому ця війна, яка розв'язана Росією на Донбасі, – це все наслідки отих методів управління Україною, які були започатковані іще у 1917-1918 роках.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію