Менше вихідних - Інститут національної пам'яті підготував нову редакцію законопроекту про свята

Ця організація виступила ініціатором впорядкувати державні свята та пам'ятні, заявивши, що чинний календар містить залишки радянської пропагандистської традиції. Що пропонують нового - дивіться далі.

24 грудня святкувати католицьке Різдво, 4 вересня - День державного прапора і відмінити вихідний 8 березня. Новий календар святкових і пам'ятних днів запропонував Український інститут національної пам'яті. Мовляв, багато свят, що маємо на сьогодні - із залишками радянської пропаганди. Готуючи нову редакцію законопроекту про свята, організація враховувала звернення від людей, громадських та профспілкових організацій і держустанов. За результами обговорень проект закону доповнили новою категорією - «Міжнародні дні». Сюди серед інших включили 8 березня та 1 травня. Попри суперечки в суспільстві, жіночий день пропонують залишити святковим, проте не вихідним. Офіційно він називатиметься Днем боротьби за права жінок. Українцям залишать вихідний день 1 травня. Історики кажуть: це свято народилося в Америці, радянським його назвати не можна. 

Вячеслав Сушко, старший науковий співробітник Державного архіву Полтавської області

- Перше травня - воно не втрачає свого змісту, оскільки в першу чергу це розпочалося як боротьба людей, які працювали, боротьба робітників за свої права. Ідеологічний акцент воно отримало вже за радянської влади, коли уже святкували його більш помпезно, з пафосними закликами.

Віктор Ревегук, історик

- В Гітлера теж було 1 травня - День праці, у фашистській Німеччині, коли масово виходили всі на суботники, прибирали вулиці і так далі.

За даними прес-служби Інституту нацпам'яті, українці не підтримали намір запровадити Шевченківський день (9 березня) і День сім’ї (друга п’ятниця вересня), як вихідні святкові, відтак цю пропозицію знято з календаря. У проекті залишається як святковий День Святої Трійці та вихідні понеділки після Великодня та Трійці. А от інші неробочі святкові дні пропонують не переносити на понеділок (окрім Різдва 7 січня).

День Державного Прапора України замість 23 серпня відзначатиметься 4 вересня. У Держархіві Полтавської області коментують: його можна назначити принаймні на 3 різних дати.

Вячеслав Сушко, старший науковий співробітник Державного архіву Полтавської області

- Перший державний прапор було піднято над Київською міською радою 24 липня 1990 року, тобто до цього. 23 серпня 1991 року, коли відбувся провал путчу в Москві відомого, був внесений прапор до будівлі Верховної Ради, був освячений священиком Української Автокефальної Православної Церкви.

4 вересня - також цілком виправдана дата для Дня державного прапора. 

Вячеслав Сушко, старший науковий співробітник Державного архіву Полтавської області

- У вересні цього ж року цей прапор був вивішений в ООН як прапор країни - співзасновниці відповідної Організації Об'єднаних Націй, у відповідних посольствах. Під цим прапором складали присягу військові - тобто це також має право на існування.

А от історик Віктор Ревегук каже: не хоче сперечатися із тим, що написано в законопроекті, тільки пропонує поправку.

Віктор Ревегук, історик

- Краще зробити вихідним днем поминальний. Все рівно всі йдуть поминать. Але робочий день чогось.

Стрічка новин