Травнева перемога: квіти та сльози

У Полтаві впродовж тижня тривали заходи до Дня пам'яті та примирення. 8 травня полтавці згадували про загиблих героїв на Театральній площі, а вже 9-ого сотні містян вийшли на Європейську вулицю, щоб покласти квіти до Вічного вогню. Тут головними були фотокартки вояків, які полтавці дістали з особистих архівів. Як все було - бачили наші журналісти.

«Пам'ятай. Люби. Захищай». Ці слова стали лейтмотивом концерту у Полтаві до Дня пам'яті та примирення. Кілька сотень містян вечір 8 травня проводили з родинами на Театральній площі. Зі сцени для них лунали пісні про війну та мир, про всеперемагаючу силу любові, про ветеранів та нинішніх захисників України. Хлопці із колективу «Plica Vocalis» «Пісню про рушник» у своєму виконанні присвятили усім матерям.

Анатолій Кольоса, учасник концерту

- Саме для мене і для хлопців із мого колективу вона означає безмежну любов до матері. І як ми можемо, ми в вокалі передаємо цю любов.

Зворушливі вокальні та хореографічні номери створили душевну атмосферу на головній площі міста. Зіпсувати її не зміг навіть дощ.

Олександр Мамай, Полтавський міський голова

- Сам Господь Бог сьогодні пускає сльозу за тими людьми, які дійсно воювали за нашу незалежну країну, тоді це був Радянський Союз, сьогодні це - Україна.

Полтавці кажуть: вони шанують подвиг ветеранів і День Перемоги - 9-те Травня - у них забирати не варто.

- Це свято наших дідів-прадідів, це свято відміняти не можна. Вони його святкували, і святкувати все одно будуть. Це історія. Її не переписати. Вона повинна залишатися.

- Ми так виховані і на цьому всьому виросли. І хочемо, щоб і наші діти все це пам'ятали і знали, тому що це - наша історія.

- Взагалі, 9 Травня - дуже емоційне свято для будь-кого. І я вважаю, не можна забирати у людей свята. Тому що їх і так не надто і багато в нашому житті.

А це вже - 9 травня. Вулиця Європейська, ранок. Полтава вже не спить.

Катерина Залєвська, журналіст

- День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні у Полтаві відзначають саме так. Сотні людей, урочистий парад, попереду воїни, які несуть вічні квіти, далі - молоді люди з фотокартками дідів та прадідів, а далі сотні людей, у яких сльози на очах, а в руках квіти та бузок.

З цим чоловіком фотографуються усі: діти, дорослі й такі ж вояки, як і він. Борис Лутін - генерал-майор у відставці. Чоловіку 95 років, в нього 40 медалей та 6 орденів, а ще безліч спогадів про ті часи.

Борис Лутін, ветеран

- Почав я в 1941 році, був поранений, воював у Підмосков'ї, визволяв Україну і нашу Полтаву. Дякую нашому народу, що про нас пам'ятають, не забувають.

Воював під Ленінградом, командував кулеметною ротою, був тричі пораненим і абсолютно випадково залишився в живих - так про своє військове життя розповідає Трохим Пшеничний.

Трохим Пшеничний, ветеран

- Переніс загроз, смертельних загроз - багато. Мені розривною кулею німець влучив в плече, в край. Якщо б трошки далі, то все. І міни піді мною вибухали.

Ветерани із задоволенням діляться особистими історіями, бо ті часи вже позаду. А про тих, кого немає в живих, розказують їх правнуки, а ще показують.

Олександра Гавриленко, школярка

- Це два моїх діда: Микола та Віктор. Фотографії ми ці несемо, щоб показати людям цих героїв. Не тих, що показують у фільмах. А саме цих, які воювали...реальні герої, воїни, захисники, революціонери.

Ветерани, меморіал, квіти, мінімум слів та максимум справжніх героїв.

Олександр Мамай, Полтавський міський голова

- Сьогодні я з портретом мого наставника, мого товариша. Його вже немає в живих, він помер напередодні пасхальних свят, на 98-ому році життя. Це Олександр Грущенко - льотчик-винищувач.

Понад 120 тисяч учасників Другої світової мешкає на території Україні, з них 368 проживає у Полтаві.

Андрій Матковський, депутат Полтавської міської ради

- Кожен п'ятий українець загинув під час Другої світової війні, тому це свято стосується кожної родини. Треба шанувати сучасних героїв, але не варто забувати про тих, хто в свій час звільнив Україну і світ від фашизму.

Минає година, а полтавці продовжують нести квіти до Меморіалу Солдатської Слави.

Стрічка новин