Під дією сонця щороку в Україні помирає три тисячі людей

А в світі - 60 тисяч. Зокрема, від раку шкіри. Меланому медики називають найбільш небезпечною з усіх онкологічних захворювань, бо прогресує вона надшвидко. Відлік йде буквально на тижні. Особливо поспішають нагадати про це захворювання навесні, коли сонце стає активним. Кому краще уникати надмірної засмаги і з якими ознаками ліпше вже сьогодні йти до лікаря - далі нагадують мої колеги.

Меланома - одне з найбільш злоякісних утвореннь. Вона не надає перевагу жінкам чи чоловікам. Поблажлива тільки до дітей, віком до 14 років. Виникнення раку шкіри та розвиток - надстрімкий. Через це фахівці вважають меланому найнебезпечнішою онкологією, що проростає усередину.

Алла Івашевська, лікар-дерматолог Полт.обл.шкірно-венерологічного диспансеру

- Якщо хворий вчасно не звертається за допомогою - це призводить до смертельного кінця. Через інтоксикацію та метастази. Через кров та лімфатичну систему метастази утворюються в усіх органах внутрішніх. Коли вже почалося метастазування, то у 90%, якщо не більше, - це летальний кінець.

У чоловіків - тулуб та спина, у жінок - стегна і гомілки. Це ділянки, де найчастіше виникає меланома шкіри. Але звертати увагу медики закликають на всі новоутворення. Наприклад, на голові досить часто рак виявляють у запущеній формі. Бо там утворення травмується гребінцем, але роздивитись її неможливо. Фахівці шкірно-венерологічного диспансеру радять, до яких родимок на тілі особливо треба придивитись. 

Алла Івашевська, лікар-дерматолог Полт.обл.шкірно-венерологічного диспансеру

- На ту, що швидко змінює свою форму, швидко росте, змінює контури. Якщо вони були чіткі, а стали «рвані», ніби клякса. Якщо є вкраплення - коричневі, чорні з'являються. Є поява тріщин, бородавчатої структури.

А ще помітні виділення чи лущення, або ж запалення довкола новоутворення - теж тривожні знаки. 

Для початку треба звернутися до дерматолога. Цей маленький апарат - збільшує зображення у 10-20 разів і лікар може сказати, наскільки доброякісне новоутворення. Вже далі фахівець дасть пораду, випише лікування чи спрямує вас до інших лікарів. До речі, аби потрапити на прийом у диспансері, треба просто взяти із собою паспорт.

У зоні ризику - люди з вродженими родимками та набутими, ті, хто приймають гормональні препарати, люди похилого віку - любителі сонячних ванн, що мають вікові на шкірі висипи. Під дією сонця, поспішають нагадати медики, навесні доброякісні утворення враз перетворюються на небезпечні. І від них за рік гине 3 тисячі українців. Тож варто уникати прямих променів, користуватись захисними кремами та одягом. Але лікарі кажуть й інше: помірне сонце необхідне організму, адже воно дає вітаміни і заряд енергії.

Стрічка новин