Спека, брехня і незнання: полтавські чорнобильці пригадали події 31 річної давнини

31 річниця найбільшої техногенної катастрофи. У середу в Полтаві вшанували ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС. Офіційно таких було близько 17 тисяч, відповідно до підрахунків, проведених у 90 році. Нині – у рази менше. І ця цифра продовжує зменшуватися. Ті, хто залишився, приходять на урочистості до пам'ятника ліквідаторам Чорнобильської трагедії. Але із того, що говорять у цей день, – мало позитивного.

Спека, брехня і незнання. 35-річний Микола Дибін у 86-му був резервістом. Призвали у 25 лубенську Чапаєвську дивізію. Виконуючи завдання на Чорнобильській АЕС, він ні сном, ні духом не уявляв, що таке радіація. Натомість, говорить, отримали лише хвороби.  

Микола Дибін, голова Фонду інвалідів Чорнобилю у Полт.області 

- Ті хлопці, які були солдати строкової служби, ставши інвалідами, їм нема з чого нарахувати пенсії. Бо вони отримували якісь свої 3-50. З чого там нарахуєш? Тому сьогодні так: хто тоді там найбільше вигріб – сьогодні найменше отримує.

Для нього 26 квітня – день жорстокого спомину про трагічні події. Він вважає цей світ перевернутим, бо не відчуває поваги до тих, хто рятував людство.

Микола Дибін, голова Фонду інвалідів Чорнобилю у Полт.області 

- Сьогодні відношення як Гаранта Конституції, так і Верховної Ради, безумовно, і наш Уряд – таке... На слуханнях парламентських навіть ніхто і не подумав згадати, що сьогодні – таки ж 26 квітня. Оце нам і так гірко, а то ще визнавати таке ставлення... Не знаю, акуратно, чи ні, але в обличчя нам плюнули.

Якби не допомога від місцевої влади, кажуть чорнобильці, взагалі б відчували себе забутими.

31 річницю аварії відзначають у Полтаві біля Пам'ятника ліквідаторам Чорнобильської трагедії. Не виступають керівники області. Лише кілька пісень та урочисте покладання.

Далі вже традиційно ліквідатори розходяться окремими групами спілкуватись між собою. 

Самі ж чорнобильці найбільше нарікають на відсутність допомоги на лікування. Зокрема, складні операції та боротьбу з онкологічними хворобами.

Віктор Шкурпела, голова ГО «Союз Чорнобиль України» у Полтавській області 

- Учасники ліквідації, у першу чергу – другої категорії, а це більшість чорнобильців Полтавщини, не мають права лікуватись й оздоровлюватись за рахунок держави. Залишилась тільки така можливість у тої кількості чорнобильців, що стали інвалідами, – це понад 3 тисячі осіб. Але тільки на 80% від потреби.

17 тисяч полтавців взяли участь у ліквідації аварії. Також область прийняла 32 тисячі переселенців із зони відчуження. З початку цього року у Полтаві померли 10 ліквідаторів.

Стрічка новин