Хімічний виклик з Чорнобиля

Десятки тисяч полтавців 30 років тому перетворились на рятівників-ліквідаторів. Героїчні дії цих людей згадують і досі. Напередодні чергової річниці аварії на атомній електростанції у Полтаві згадують ці події та об'єднують героїв 86-ого року.

Ці люди мають почесні нагороди, а ще гіркі спогади. Всі вони – ліквідатори Чорнобильської аварії. 

Володимир Вац, ліквідатор Чорнобильської аварії

- Віддавали всього себе, щоб ліквідувати цю біду, яка обрушилася на нашу країну.

На піджаку Василя Івановича – 8 медалей. Серед них – орден «Ліквідатор» першого ступеню. Ці нагороди – своєрідний спогад про загиблих товаришів та роботу в 30-ти кілометровій зоні катастрофи.

Василь Драчко, ліквідатор Чорнобильської аварії

- Вибігали туди, прибирали ту радіацію. В тих точках, де було пекло, я був впродовж 3 місяців.

Іноді доводилось працювати голими руками. Чоловік згадує, як завантажував інженерні машини радіоактивними відходами, вивозив та закопував їх. Тоді йому був 31 рік.

Василь Драчко, ліквідатор Чорнобильської аварії

- Забрали під вечір. Я вже в Лубнах був, там нас переодягли, але не сповістили, що і до чого.

За різними даними, у дезактивації території АЕС та місцевості було задіяно від двохсот до дев'ятисот тисяч чоловік. Загальну кількість евакуйованих оцінюють по-різному – від 140 до 350 тисяч людей. Місто-привид Прип'ять раніше було домівкою Ксенії. В 13 років вона стала очевидецею вибуху на Чорнобильській електростанції.

Ксенія Нікітчук, свідок Чорнобильської аварії

- Нас було евакуйовано на третій день... на три дні, а виявилось, що на все життя. Про чорнобильців забувають. Я вважаю, що вони здійснили подвиг, мій батько – в їхньому числі, але його вже немає.

Напередодні 31-ї річниці Чорнобильської аварії працівники соціального центру Шевченківської райради зібрали постраждалих від катастрофи 86-ого року.

Дмитро Задворкін, голова Шевченківської районної у м.Полтаві ради

- З кожним роком ліквідаторів стає все менше, зросла захворюваність. Все ж таки це трагедія всього українського народу, але ми хочемо надати їм гарні емоції від цього заходу. Це можливість поспілкуватися і згадати тих, кого вже немає.

Тут – 70 ліквідаторів та людей, яких не оминула катастрофа. Найстаршому – 91 рік, наймолодшому – 54. Загальна кількість ліквідаторів в Шевченківському районі – майже півтори тисячі, але через стан здоров'я не всі мають змогу відвідувати подібні заходи.

Стрічка новин