Україна терміново потребує реформування пенсійної системи-голова місії МВФ

Україна терміново потребує реформування пенсійної системи-голова місії МВФ

Пенсійна система України не відповідає викликам сучасності і потребує термінового реформування.

Про це повідомляє голова місії МВФ в Україні Рон ван Роден.

"Хоча економісти часто розходяться в думках щодо низки проблем в Україні, всі вони одностайно доходять згоди з одного питання: пенсійна система України не відповідає викликам сучасності і фінансово нестійка. Протягом останніх 10-15 років усі звіти про стан пенсійної системи повторюють одні і ті ж висновки. Якщо нічого не зміниться, то Пенсійний фонд ставатиме все більш фінансово нестійким і не зможе забезпечити пенсії на рівні прожиткового мінімуму населенню України", - зазначив ван Роден.

За його словами, Україна залишається однією з останніх країн у Європі, якій необхідно вирішити це питання і реформувати пенсійну систему.

"Попри спроби дещо підрихтувати правила в останні роки, основна структура пенсійної системи не змінилася з радянських часів. Невисокий пенсійний вік разом з можливостями дострокового виходу на пенсію, доступними для багатьох громадян, є однією з характерних рис цієї системи", - зазначив голова місії МВФ.

Він додав, що українці виходять на пенсію в середньому набагато раніше, ніж працівники в інших країнах регіону. "Середній вік виходу на пенсію для чоловіків становить близько 58,5 року, для жінок - трохи менше 56 років. Для порівняння: середні показники у ЄС становлять 63,6 року для чоловіків і 62,6 року для жінок", - пише ван Роден.

Це призвело, за його словами, до того, що в Україні налічується понад 12 млн пенсіонерів - близько 30% населення.

"Статистичні дані виглядатимуть ще гірше після підрахунку працівників, які платять соціальні внески для підтримки цих пенсіонерів. Співвідношення платників пенсійних внесків до пенсіонерів - майже 1 до 1, це один з найнижчих показників у світі. З огляду на значну кількість пенсіонерів, внески соціального страхування покривають лише половину коштів, необхідних для виплати пенсій, хоча самі пенсії невеликі", - зазначив голова місії МВФ.

На його переконання, ця недостатність ресурсів свідчить також про чималий розмір тіньової економіки в Україні. "Частка працівників, за яких не сплачуються жодні внески соціального страхування або такі внески сплачуються лише на основі мінімальної зарплати, навіть якщо працівники отримують більше, значна", - зазначив ван Роден, підкресливши, що після різкого скорочення ставки ЄСВ у 2016 році суттєвого поліпшення ситуації із сплатою цього внеску не відбулося. Натомість мало місце різке зменшення доходів Пенсійного фонду.

"Система не стимулює сплачувати внески, оскільки немає ніякого зв'язку між сплаченими внесками та розміром пенсійного забезпечення, який працівники отримують у загальному підсумку після виходу на пенсію", - наголосив він.

За словами представника МВФ, майже дві третини пенсіонерів отримують мінімальну пенсію, яка трохи вища за рівень бідності. Це створює суттєві соціальні проблеми, але пенсійна система навряд чи може платити вищі пенсії.

"Власне, було б неможливо платити навіть такі низькі пенсії, якби не допомога з бюджету шляхом перерахування до Пенсійного фонду другої половини коштів, необхідних для виплати пенсій. У 2016 році ці трансферти досягли приголомшливого рівня - 143 млрд грн, або 6% ВВП. Це другий за розміром дефіцит пенсійного фонду в Європі порівняно з розміром економіки країни", - зазначив ван Роден.

За його даними, обсяг щорічних трансфертів в Пенсійний фонд з бюджету майже співставний із сукупними видатками на освіту та інфраструктуру.

"Як це було свого часу зроблено в більшості європейських країн, Україна повинна знайти спосіб зменшити приплив нових пенсіонерів до пенсійної системи і наростити надходження до Пенсійного фонду. Досягти цього можна у різний спосіб: починаючи з подальшого обмеження можливості дострокового виходу на пенсію і до збільшення ефективного пенсійного віку", - наголосив представник МВФ.

За його словами, дієвим шляхом досягнення цієї мети є надання працівникам більшого, ніж тепер, вибору щодо віку виходу на пенсію в залежності від загальної тривалості трудового стажу - для відносно раннього виходу на пенсію потрібно буде мати більший трудовий стаж - і створення стимулів для продовження трудової діяльності та пізнішого виходу на пенсію.

"Іншими словами: більш високі пенсії будуть отримувати ті, хто сплачують більше внесків і працюють довше, а той, хто сплачує менші внески і вирішив вийти на пенсію раніше, отримуватиме меншу пенсію", - пише ван Роден.

Він додав, що посилення взаємозалежності між сплатою внесків і розміром пенсійного забезпечення ефективніше стимулюватиме працівників вимагати від роботодавців сплати єдиного соціального внеску з реального розміру їхньої заробітної плати. Це, на думку ван Родена, призведе до створення більш справедливої і рівної пенсійної системи.

На додаток до цих змін, за його словами, важливо посилити адміністрування доходів з метою скорочення кількості підприємств, які зовсім не платять або платять дуже мало внесків за власних найманих працівників.

Крім того, необхідне істотне посилення спрощеного режиму оподаткування для малих підприємств, який створює великі можливості для ухиляння від сплати ЄСВ та податків, зазначив представник МВФ.

Водночас він підкреслив, що введення накопичувальної системи в Україні було б передчасним, враховуючи нинішній рівень розвитку фінансових ринків і нормативно-правову базу в країні.

Ван Роден також підкреслив, що оскільки вплив будь-яких реформ на пенсійну систему буде поступовим, дуже важливо ухвалювати відповідні рішення вже зараз.

Стрічка новин