Київська художниця втілила на полотні мрії загиблих співробітників СБУ

У Полтаві презентували виставку «Невидима варта». Експозицію картин присвятили пам'яті офіцерів Служби безпеки України, які віддали життя, виконуючи свій службовий обов'язок. Про дива, які супроводжували роботу Лесі Шиденко над виставкою, та високу мету, яку переслідувала її авторка, – у наступному сюжеті.

Кілька років тому, вражена тим, що бурхливі події на Сході України почали один за одним забирати життя її колег, співробітниця СБУ та художниця Леся Шиденко вирішила створити колекцію незвичайних картин – портретів загиблих товаришів із «невидимої варти». Таку назву отримала і сама виставка.

Леся Шиденко, співробітник СБУ, художниця

- Символізує вона те, що роботу Служби безпеки, її не видно. Дуже багато задають запитань, що саме ми робимо у війні. Наші хлопці роблять роботу дуже важливу, професійну, якщо її не видно, то вона дійсно на високому рівні.

Київ, Луцьк, Одеса – Полтава стала сьомим містом України, яке побачило «Невидиму варту». Відкриття її приурочили до третьої річниці загибелі полтавського офіцера СБУ Геннадія Біліченка.

Юрій Рахівський, начальник Управління СБУ в Полтавській області

- На жаль, втрати понесло і наше управління. Загинув 13 числа під Слов'янськом наш співробітник, офіцер, прекрасна людина Геннадій Біліченко, якому ми вшановуємо пам'яті у нашому управлінні – відкрита експозиція цьому герою, іменем його названа вулиця.

На портреті Геннадій Біліченко чи не єдиний серед усіх зображених задумливий. Він – у вишиванці на маковому полі. Загалом на кожному з полотен художниця Леся Шиденко зобразила те, про що мріяли чоловіки, чим захоплювалися та займалися у вільний від служби час. Олександр Петрищук, який усе життя збирав гроші на автомобіль, проте так і не встиг його придбати, на цій картині – за кермом. Віктор Мандзик любив швидкість та мотоцикли – на своєму портреті зображений разом із залізним конем. Художниця зізнається: всю роботу над створенням цих картин супроводжували справжні дива.

Леся Шиденко, співробітник СБУ, художниця

- Мені дали телефон Іри Кузьменко – дуже молода вдова. Андрія не стало майже 4 місяці тому. Вона красуня, в них два маленьких хлопчики. І я не наважувалася зателефонувати. І два тижня носила той телефон. Ось-ось ніби набираю, і не можу. І 2 квітня я набрала. Вона мовчала, слухала мою ідею. І потім сказала: «Ви знаєте, який сьогодні день? Сьогодні День народження нашого сина, і найкращого подарунку я не можу навіть придумати. Ви два тижні не могли мені зателефонувати, а я два тижні шукаю художника, який намалює Андрія».

Ще одне «диво», каже Леся Шиденко, сталося на презентації виставки у Києві. Портрети були завішені тканиною, і ніхто із сімей загиблих не знав, де знаходиться картина з їхнім татом чи сином. Тим не менш, родини інтуїтивно, за покликом серця, стали навпроти своїх героїв. 

У Полтаві відкриття виставки стало благодійним заходом.

Сергій Кудінов, ректор Національної академії СБУ

- Мета сьогоднішнього заходу – вшанування пам'яті наших загиблих колег, донесення правди до суспільства, і я сподіваюся, що ці кошти, які будуть зібрані під час благодійної акції, стануть в нагоді співробітникам, військовослужбовцям, які лікуються від поранень, отриманих під час проведення АТО.

Ці картини, переконана авторка виставки, мають стати сімейними реліквіями у родинах загиблих та передаватися із покоління у покоління.

Стрічка новин