Село, якому може позаздрити місто

Виявляється, такі є на території Полтавської області. Бо вони стали однією з перших створених територіальних громад в Україні. 25 жовтня 2015 року з центром у селі Білоцерківка Великобагачанського району об'єдналися чотири сільради. За трохи більше ніж рік, попри острахи, чиюсь байдужість чи негатив, зуміли зробити те, що не вдавалось 27 років. Про перший рік Білоцерківської ОТГ знає Інна Безугла та Євген Чорний.

У цих селах і раніше жили та щось робили: дитсадки працювали, вулиці освітлювали, самодіяльність у клубах була.

Анатолій Вільховий, в.о. старости сіл Білоцерківської сільради

- Але цього було мало - грошей мало виділялось. 87% бюджету сільської ради йшло на зарплату. Велика частина йшла на продукти харчування, на електроносії. А на розвиток майже не було. Найбільший бюджет був 430 тисяч гривень.

25 жовтня 2015 року вони одними з перших в Україні наважились створити об'єднану територіальну громаду. 4 cільради Великобагачанського району - це понад 200 квадратних кілометри, майже 5 тисяч населення і 18 населених пунктів. Зараз вони себе називають перспективною громадою. Бо є фінансовий, територіальний, людський ресурси. 

Іван Лещенко, голова Білоцерківської сільської ОТГ

- Ми у 16 році власних доходів уже мали більше 20 мільйонів. Вирішили, що спочатку максимум коштів докладаємо для того, щоб вибудувати ті території, які були приєднані. Тобто, більше на периферію ми в минулому році витратили коштів для приведення закладів бюджетних у належний стан.

У Білоцерківському будинку культури лежать нові вікна. У спортзалі вони вже замінені. Тут є й окрема кімната з сучасними тренажерами. 

Наталія Лук'янець, зав. сектором туризму Білоцерківської сільради

- В цьому році було виділено майже 800 тисяч на капітальні ремонти закладів культури Білоцерківської громади. Тому ми плануєм і на наступний рік капітальний ремонт, у першу чергу – Бірківської будинку культури, капітальний ремонт бібліотеки.

Жодної школи, як і бібліотеки, тут не закрили.

Лариса Башанська, в.о. директора Білоцерківської бібліотеки

- У нас село та прилеглі села – читаючі. У нас – до 600 читачів.

Далі на повну реставрують амбулаторію: дах абсолютно новий та утеплений. А найстарішу школу утеплюють та модернізують. Більше половини бюджету громади йде на заклади освіти. 

Наталія Ткачова, начальник відділу освіти Білоцерківської сільради

- Надійшов буквально вчора виклик учню Балакліївської школи на 10 Всеукраїнський конкурс з українознавства. Я переглядала той наказ - там діти тільки зі спеціалізованих гімназій.

Школа у селі Балаклія – майбутній НВК. Садок з умовами, яким можуть позаздрити і жителі міста, вже діючий. Директор, яка 27 років тут працювала вчителем, каже: розумієш, як можна працювати, люблячи дітей. 

Любов Луць, директор Балакліївської ЗОШ 

- Те, що 27 років не робилось, зараз разів у 20 зроблено, ніж за всі ці роки. Дуже багато. З чим ми не звертаємось - вирішується миттєво. Діти задоволені, батьки, ми задоволені. Вчителі йдуть. От розумієте, хочеться йти на роботу. При громаді хочеться йти на роботу.

У громаді не приховують: були і байдужі, і противники об'єднання. Але тепер видно, що життя у селах розвивається. Значним чином, бо тут працюють потужні підприємства, які 60% податку на доходи фізичних осіб сплачують до громади. Але й знають, є виклики, які не під силу громаді. Наприклад, якщо з 2018 року доведеться самим ремонтувати дороги.

Іван Лещенко, голова Білоцерківської сільської ОТГ

- Я вважаю, що це буде дуже великий тягар. І, можливо, навіть не призведе до покращення цієї роботи на місцях. Я думаю, це буде непосильно. Не вистачає коштів - це одне, а по-друге, у нас немає такої структури, яка б забезпечувала виконання цих робіт.

Хоча над інфраструктурою тут теж працюють, з'єднуючи села: ще зовсім свіжі сучасні мости через річку Псел та Псільчак.

Стрічка новин