Половина українців не лікуються через бідність - дослідження

Половина українців не лікуються через бідність - дослідження

Кожен другий пацієнт в Україні відмовляється від лікування або відкладає його через брак грошей - про це ідеться у результатах дослідження "(Без)коштовна медицина".

Проект протягом року втілювали Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та благодійний фонд "Пацієнти України".

Згідно з дослідженням, майже 100% хворих в Україні сказали, що платили за ліки з власної кишені і в амбулаторіях, і на стаціонарі.

У МОЗ наполягають, що це неприпустимо, оскільки Конституція захищає право на охорону здоров'я, і наголошують на потребі серйозних реформ в медицині.

Жити нормально

"У 18 років ти лишаєшся сам по собі", - розповіла ВВС Україна 21-річна Леся Гейченко, в якої ювенільний ревматоїдний артрит.

За її словами, якщо програми для дітей в Україні ще діють, то дорослих з її діагнозом держава ніяк не підтримує: "Без ліків жити нормально не можна, а мої ліки коштують від 1000 доларів на місяць".

"Родині доводилося і позичати, і продавати свої речі. Це серйозна проблема", - додає вона.

Батьки деяких дітей готуються до цього за багато років заздалегідь.

"Вже зараз я знаю, де я буду у жовтні 2026 року. На жаль, я буду під реанімацією. Тому що моїй доньці виповниться 18 років, і вона перейде до дорослої лікарні. А перша щомісячна кровотеча у дорослій лікарні - це реанімація", - каже Ніна Астофорова-Яценко, мама дівчинки із гемофілією.

За її словами, повнолітні пацієнти лише на 10% забезпечені необхідними медикаментами з боку держави. Тож люди діляться ліками між собою, купують їх, часто - на чорному ринку: "Ми ходимо під статтею - займаємося контрабандою. Але я не боюся про це говорити, бо нас поставили в такі умови".

"Минулої зими один юнак посковзнувся, упав і зламав череп - ми збирали гроші йому на ліки усією країною!", - додала жінка.

"Коли я записався у чергу на отримання потрібного мені препарату, я зрозумів, що просто не доживу до того часу", - продовжує 41-річний Іван Зеленський із лейкемією.

Дізнаючись про потрібні суми, багатьох хворих, каже він, настільки накриває депресія, що вони взагалі відмовляються від лікування: "І ми їх втрачаємо. А це могли б бути живі люди, які б працювали, виховували своїх дітей і тішили рідних".

Таких історій, кажуть пацієнти, в Україні тисячі.

"Це треба міняти, так жити не можна. Я хочу, аби моя донька дожила до глибокої старості", - наголошує пані Астофорова-Яценко.

"Фуфломіцини"

Майже половині опитаних у ході дослідження людей доводилося відмовлятися від потрібного лікування через те, що не мали грошей на нього.

Понад 60% українців не ходять до лікарів - опитування

Більше 40% позичали гроші і продавали власне майно. Понад 80% сказали, що безкоштовно не отримали жодного препарату.

"Безкоштовна медицина в Україні - це міф. По факту кожен пацієнт платить двічі - у вигляді податків та під час візиту до лікаря", - прокоментувала ситуацію виконавчий директор фонду "Пацієнти України" Ольга Стефанишина.

У підсумку, половина опитаних не ходять до лікарні взагалі, а майже дві третини хворих зізналися, що займалися самолікуванням.

"Одним із основних лікарів для українських пацієнтів є інтернет", - додає пані Стефанишина.

Люди скорочують перелік необхідних ліків, коли грошей на все не вистачає, або замінюють один препарат на інший, орієнтуючись на інформацію у мережі. При цьому половина купує ліки, ефективність яких не доведена.

"Усі вже чули про такий термін, як "фуфломіцини"? Українці витрачають половину своїх грошей на ліки, які їм не потрібні", - каже громадська діячка.

За її словами, це також питання до медиків, яким не довіряє значна частина пацієнтів: "Лікарі не надають достатньо уваги пацієнтам, не пояснюють, чому виписали ті чи інші ліки".

Ще одна проблема: у лікарнях, за словами Ольги Стефанишиної, часто продають вже профінансовані з бюджету ліки. Аби уникнути цього, вона радить перевіряти перелік закуплених медикаментів на спеціальному сайті (поки що до нього включені лише кілька областей).

Люди і цифри

За кожною цифрою із дослідження, наголошують його автори, криється жива людина, якій потрібна допомога.

"Ми хочемо допомогти пацієнтам, щоб вони лікувалися, і - дуже важливо - щоб вони не хворіли і не потребували лікування", - коментує керівниця МОЗ Уляна Супрун.

"Чому в нас немає ліків, чому пацієнти платять зі своєї кишені, чому держава не може допомагати? Бо ми неефективно використовуємо кошти, які маємо", - додає вона.

Вона каже, що зараз неможливо пояснити, де саме відбувається втрата грошей, і аби це змінити, парламент повинен підтримати медичну реформу.

Нещодавно урядовець закликала Верховну Раду до 16 травня ухвалити закон "Про Державні фінансові гарантії щодо надання медичних послуг та лікарських засобів".

"Це величезна серйозна зміна, рішучі кроки вперед", - наполягає виконувачкаа обов'язків міністра.

У парламенті вже почався опір цим змінам. Представники деяких партій назвали їх ультимативними і "спробою прикрити власні провали".

Однак Уляна Супрун наголошує: якщо проґавити зараз, наступний шанс запустити реформу в медицині випаде лише через кілька років.

"Ми з МОЗ зараз пліч-о-пліч боремося за те, аби наші діти сідали за шкільні парти, а не в інвалідні візки", - додає до її слів мама хворої дівчинки Ніна Астофорова-Яценко.

Стрічка новин