Які зміни чекають на первинну медичну допомогу в 2017 році

Що мають зробити громади для впровадження змін на прикладі реформи системи охорони здоров’я? Про це говорили під час зустрічі за кавою, яку назвали «Про реформи: публічно і непублічно». Серед спікерів: заступник Міністра охорони здоров’я Роман Ілик та експерт з медичної реформи Реанімаційного пакету реформ Олександр Ябчанка.

У рамках туру «ЗміниТИ» відбулася окрема зустріч з представниками ЗМІ Полтавщини, під час якої говорили про реформи в системі охорони здоров'я. Експерт з медичної реформи Реанімаційного пакету реформ Олександр Ябчанка зазначив, що зараз ми маємо неефективне використання обмеженого ресурсу, який складає 3,5% ВВП. Щороку 640 000 родин потрапляють у фінансову скруту через хворобу одного з членів родини. За словами Олександра Ябчанки, це – наслідок такої недолугої системи. За професією пан Олександр – лікар, тому він навів один приклад з власного життя.

Олександр Ябчанка, експерт з медичної реформи Реанімаційного пакету реформ

- Коли ти приходиш на черговий обхід до онкохворої дитини, а вона сидить без свого улюбленого ноутбуку, бо діти відволікаються від складної терапії, бавлячись у щось, а потім в коридорі мама розповідає, що вони цей ноутбук продали. Треба розуміти, що це остання річ, яку вони продали в хаті.

Система охорони здоров'я стосується кожного громадянина України. Олександр Ябчанка переконаний, що для здійснення певних реформ у цій галузі необхідно обговорити всі рішення з ключовими учасниками цієї системи: з медиками, громадянами і з представниками місцевої влади. 2017 рік – перший крок до змін в системі охорони здоров'я. Протягом року має відбутися реформування саме первинної допомоги. Заступник Міністра охорони здоров'я Роман Ілик зауважив, що реформа спрямована на те, щоб кожен громадянин держави мав конкретний пакет послуг, який фінансуватиметься державою. 

Роман Ілик, заступник Міністра охорони здоров’я

- Перше – ми починаємо платити не за те, що в лікарні, а за те, що вас лікують, тобто, за конкретні медичні послуги, які надані для конкретної людини. І друге – це те, що ми фіксуємо однаковий для всіх громадян обсяг медичних послуг, які фінансово покриває держава. І третє, що важливо, – ми переходимо на міжнародні протоколи лікування і стандарти. Це коли ми розуміємо, що лікування хворого в Полтаві не повинно відрізнятися від лікування хворого в Києві чи Львові.

Будь-які тарифи страхових виплат та можливі співоплати встановлює Національна служба здоров'я України, і ці тарифи – однакові для всіх. Через те, що літня людина потребує значно більшої уваги, ніж здоровий студент, розмір тарифу залежатиме від віку пацієнта. В середньому це буде 210 грн на рік за людину. Ще одна новація реформи – рецепти, які виписуватимуть пацієнтам.

Роман Ілик, заступник Міністра охорони здоров’я

- Новація в тому, що тепер рецепти виписуються в Україні виключно за діючою речовиною, а не за комерційною назвою, як це було раніше. І, згідно з цієї діючою речовиною, визначається перелік ліків, які мають цю діючу речовину.

Нагадаємо, що медичну реформу планують впровадити упродовж трьох років, до 2019 включно.

Стрічка новин