Блокада не вплине на курс і ціни, але уповільнить економіку - НБУ

Блокада не вплине на курс і ціни, але уповільнить економіку - НБУ

Нацбанк зменшив свій прогноз щодо зростання українського ВВП із 2,8% до 1,9%, - йдеться у повідомленні прес-служби банку. При цьому у Нацбанку вважають, що вплив блокади на інфляцію та обмінний курс будуть обмеженими.

Вплив на ціни і курс - обмежені

У Нацбанку визнають, що скоротиться експорт металургійної продукції та збільшиться імпорт вугілля.

Втрати від цього можуть становити до 1,8 млрд доларів. Проте, вважають в НБУ, ці втрати можуть бути частково компенсовані - приблизно на 1 млрд доларів - за рахунок кращих для України цін на зовнішніх сировинних ринках на метали, залізну руду, зернові.

Відтак, НБУ таки збільшив прогноз щодо дефіциту поточного рахунку - різниці між тим, що Україна очікує отримати ззовні і має сплатити - до 4,3 млрд доларів із попередніх 3,4 млрд доларів у 2017 році.

Проте, наголошують в Нацбанку, зростання дефіциту поточного рахунку і його тиск на валютний ринок можна пом'якшити за рахунок валютних інтервенцій із резервів.

"Для пом'якшення впливу торговельної блокади на валютний ринок Національний банк планує скоротити обсяг купівлі іноземної валюти на міжбанківському ринку, залишаючи більше валюти на ринку і сприяючи звуженню коливань курсу гривні", - йдеться у повідомленні банку.

Через це НБУ зменшив і свій прогноз обсягів валютних резервів країни на кінець 2017 року до 20,8 млрд доларів, - раніше у Нацбанку розразовували, що на кінець поточного року валютні резерви сягнуть 21,3 млрд доларів.

Разом із тим, Нацбанк не став змінювати свій прогоз щодо інфляції, - за підсумками 2017 року вона має становити 9,1%, як і прогнозувалося раніше.

У Нацбанку очікують, що певне подорожчення харчів буде компенсовано тим, що тарифи на комунальні послуги не зростатимуть так стрімко, як минулого року.

"Ефекти від зростання цін на продовольчі товари на світових товарних ринках будуть компенсовані більш повільним зростанням адміністративно регульованих тарифів і зниженням тиску на ціни з боку попиту", - вважають в НБУ.

Темпи зростання уповільняться, але ненадовго

За оцінками НБУ, блокада торгівлі із ОРДЛО, безперечно, пригальмує економічне зростання.

"Через захоплення терористами підприємств, що діяли в українському правовому полі, розрив ланцюгів виробництв та постачання готової продукції, скоротиться обсяг продукції металургії та видобувної промисловості, коксу, електроенергії", - вважають в НБУ.

Якщо ситуація залишатиметься незмінною до кінця року, то за його підсумками Україна може втратити до 1,3 процентні пункти у зростанні ВВП.

У той таки час, додають у Нацбанку, частково цей негатив може бути компенсовано за рахунок того, що на світових ринках почали зростати ціни на товари українського експорту. Така сприятлива кон'юнктура може додати до зростання 0,4 процентні пункти.

Найбільший негативний ефект від блокади, очікують в НБУ, варто очікувати цього року, а потім ситуація виправиться.

"До кінця 2017 року підприємства на підконтрольній Україні території зможуть переорієнтуватися на альтернативні джерела сировини та енергоресурсів, і вже наступного року зможуть вийти на максимальне завантаження виробничих потужностей".

Всі ці розрахунки були схвалені на позачерговому засіданні комітету з монетарної політики, що відбулося напередодні.

Висновки комітету вже спрямовані до МВФ, який вирішив відтермінувати розгляд українського питання на засіданні Ради директорів фонду.

Раніше очікувалося, що 20 березня МВФ має ухвалити рішення про надання Україні четвертої порції позики за програмою розширеного фінансування.

Стрічка новин