Зміни клімату далі б'ють рекорди

В атмосфері, морях і навколо полюсів - всюди на Землі зміни клімату досягають нових тривожних рівнів.

Такими є дані, що їх наводить у детальному глобальному аналізі Всесвітня метеорологічна організація (ВМО).

Згідно з документом, 2016-й був не лише найтеплішим роком за всю історію спостережень, але й засвідчив найвище зростання СО2 в атмосфері. Водночас Арктичний лід взимку встановив новий мінімум.

Ця карта демонструє глобальні відхилення температури від довгострокового середнього значення у січні цього року Ця карта демонструє глобальні відхилення температури від довгострокового середнього значення у січні цього року

"Екстремальні і незвичайні" погодні умови тривають у 2017 році, зазначено у доповіді.

Повна картина

Дані НАСА і Британської метеорологічної служби свідчать, що 2016 рік став найспекотнішим від початку метеорологічних спостережень у 1880 році, ‎відібравши це звання у 2015-го.

Науковці кажуть, що велику роль у цьому відіграє явище Ель-Ніньйо, що проявляється у ‎різкому підвищенні температури поверхневого шару води на сході Тихого океану. Проте ‎головною причиною є викиди СО2 у атмосферу.‎

Серед інших факторів, що спричинили зростання температури у 2016, - ‎небувале потепління в Арктиці. ‎

Автори доповіді стверджують, що поміж екстремальних погодних явищ в 2016 році були сильні посухи у Південній і Східній Африці, а також у Центральній Америці. Ураган Метью в Північній Атлантиці був одним із найбільш руйнівних лих, спричинених погодними умовами. Він призвів до сотень смертей та руйнувань на Гаїті.

Згідно з інформацією ВМО, погодні аномалії вже стали звичними і для 2017-го року. Принаймні тричі впродовж зими в Арктиці фіксували еквівалент сильної спеки, коли потужні атлантичні вітри принесли до регіону тепле і вологе повітря.

Ураган Метью був одним із найбільш руйнівних погодних явищ 2016-го Ураган Метью був одним із найбільш руйнівних погодних явищ 2016-го

Науковці пояснюють це тим, що надмірне тепло, яке скопичилося на Землі, сконцентрувалося в океанах, а минулого року значна його частина виплеснулася назад.

Зміни в Арктиці і танення морського льоду також призводять до зрушень в атмосферній циркуляції, що впливає на інші частини світу.

Це спричиняє незвичайне потепління у деяких регіонах - в США, наприклад, від початку 2017 року побито більше 11 тисяч верхніх температурних рекордів.

"Навіть без сильного Ель-Ніньо в 2017 році ми бачимо інші значні зміни по всій планеті, які кидають виклик рамкам нашого розуміння кліматичної системи. Зараз ми опинилися на справді незвіданій території", - сказав Девід Карлсон, керівник Світової програми дослідження клімату ВМО.

Емпіричне підтвердження

Роботу дослідників клімату по всьому світу ускладнило ще й ставлення до теми уряду Дональда Трампа у Вашингтоні.

Температура на норвезькому острові Шпіцберген була на понад 6 градусів вищою, ніж багаторичні середні показники Температура на норвезькому острові Шпіцберген була на понад 6 градусів вищою, ніж багаторичні середні показники

Нова адміністрація відкликала деякі глобальні заходи боротьби проти потепління, ухвалені президентом Обамою, а новопризначений глава Агентства з охорони навколишнього середовища Скотт Прюітт заперечив, що вуглекислий газ є основним фактором потепління.

"Антропогенна причина зміни клімату - це факт, який тепер підтверджується емпірично, оскільки на зміни, які ми спостерігаємо з року в рік, накладаються наслідки додаткових викидів парникових газів", - прокоментував доктор Філ Вільямсон з університету Східної Англії.

"Ті, хто заперечує цей зв'язок, не скептики - вони заперечують науку", - додав він.

Стрічка новин