Вимушені переселенці вирішують сімейні проблеми

Із такими запитаннями нині вони найчастіше звертаються до полтавських юристів. Правовики кажуть: разом зі спадом потоку внутрішньо переміщених осіб зі Сходу та їх влаштуванням менше стало і проблемних питань. Практично втричі. Однак ті, що з'являються тепер, – іншого характеру, ніж просто пошук грошей та житла.

Основні проблеми внутрішньо переміщених осіб в Україні вирішились у 14-15 роках. Зокрема, знаходження житла, отримання матеріальної допомоги. Полтавські юристи не приховують: працювати стало легше, бо громадяни розуміють свої права та обов'язки. Але проекти з надання безоплатної правової допомоги продовжуються. Один із таких завершується цього місяця. Він тривав із жовтня 2016 року.

Оксана Мізік, керівник юридичного напрямку БО «Світло надії»

- Станом на сьогодні до нас звернулося вже майже 500 осіб з Полтавської області для отримання первинної правової допомоги. Частині осіб ми допомогли із написанням осіб, звернень. Частину осіб ми перенаправили до регіонального центру. Достатньо потужна робота була проведена. Коли ми здійснювали реалізацію такого проекту вперше (це був 15 рік), то за 6 місяців тоді отримали звернень 1400. Але тоді ще інтенсивність питання була більш висока, ніж є зараз.

Наразі правознавці продовжують роз'яснювати права осіб, вказують напрямок вирішення проблеми. 

Зараз до юристів більше звертаються із питаннями буденними. Купівля-продаж житла, отримання спадщини. За умови, що нерухомість залишилась на непідконтрольній Україні території. Виникають питання із підтвердженням народження чи смерті, допомогою у лікуванні. 

Оксана Мізік, керівник юридичного напрямку БО «Світло надії»

- Частина внутрішньо переміщених осіб – це жінки з дітками. У ряді моментів інша частина родини – чоловіки – залишились на території ЛНР, ДНР. І певний час стає питання або розлучення, або сплати аліментів, або взагалі якоїсь допомоги. І не завжди такі питання можна врегулювати швидко і в правовому полі.

Адже позивачі не завжди приїздять на судові слухання, і знайти їх та вручити повістки – теж проблемно. 

Багато переселенців потребують допомоги у захисті трудових прав без наявності документів. Тобто, як звільнитись там і працевлаштуватись тут, що робити з нарахованими податками, якщо діяльність свою підприємці вже не вели.

Стрічка новин