Вибори в Україні – за новими правилами

Іх прийняття активно ініціюватимуть громадські організації. Зокрема, фахівці говорять про те, що мажоритарну систему давно час змінити на пропорційну з відкритими списками. Але народні депутати чомусь не поспішають робити це. Представники Громадянської мережі ОПОРА спільно з Міжнародною фундацією виборчих систем розпочинають в Україні публічну дискусію.

Парламентські фракції взяли на себе зобов'язання переглянути існуючу в Україні виборчу систему. Зміни рекомендувала внести Рада Європи. Зокрема, наголошують на тому, що в нашій державі має бути пропорційна виборча система з регіональними списками. 

Дар'я Черкашина, регіональний представник Громадянської мережі ОПОРА

- Парламент вже неодноразово підіймав питання щодо того, що вибори мають проходити за пропорційною системою з відкритими списками. І не дивлячись на те, що у парламенті вже є законопроект, це знаходиться на стадії «заморозки».

Представники Громадянської мережі ОПОРА спільно з Міжнародною фундацією виборчих систем спілкуються з різними експертами та небайдужими громадянами по всій Україні. Обговорюють проблеми діючого законодавства у державі, збирають пропозиції щодо змін. Зараз працюють у Полтаві.

Олександр Неберекут, аналітик Громадської мережі ОПОРА

- Під «соусом», окремими пунктами законопроектів, які закладаються як відкриті списки чи інші конфігурації, насправді пропонується громадськості інші речі. Тим самим дискредитуються принципи і ті системи, які хоче бачити від нас міжнародна громадськість.

А реальні зміни, кажуть фахівці, можуть вирішити проблеми українських виборів. Так в європейських країнах давно відмовилися від мажоритарної - нині діючої в Україні системи. 

Олександр Неберекут, аналітик Громадської мережі ОПОРА

- Стосовно мажоритарної системи: про це якось мало говориться на фоні інших проблем - підкупів, адмінресурсів. Але ключовий ефект усіх мажоритарних виборчих систем і одна з причин, чому від них відмовляються, - це диспропорційність і велика кількість втрачених голосів.

Далі експерти планують вносити свої пропозиції, аби прискорити на законодавчому рівні зміни у системі виборів в Україні.

Стрічка новин