Унікальна школа на Полтавщині боїться закриття

Навчальний заклад переформатований 15 років тому із 8-річки у повноцінний середній  стараннями Народної артистки України Раїси Кириченко. Як казала сама співачка: щоб діти не били собі ніжки, добираючись до школи. Зараз там – менше тридцяти вихованців. Проте школа цінна як музей пам'яті Раїси Кириченко, кожен учень в ній може бути екскурсоводом, а такої кількості речей, пов'язаних із артисткою, більше ніде не побачиш.

/Щаслива я, як гості в хату, це завжди радість на поріг. Хай буде щастя всім багато, хай світить вогник вам з доріг/

Туристів тут вітають хлібом-сіллю. Це Глобинщина, село Землянки – тут живуть пам'яттю про Раїсу Кириченко. 

У школі є єдиний в Україні музей імені співачки. Тут багато фото із різних етапів життя співачки: від солістки шкільного колективу до Народної артистки України. Є концертне вбрання Раїси Кириченко, і навіть її домашні капці. А ще тут багатий відеоархів. Саме стараннями артистки школа із восьмирічки перетворилася на повноцінну середню. Тут переказують її слова: щоб дітки не били ніжки, ходячи за багато кілометрів до іншої школи. 

Місцеві бідкаються: села, віддалені від автомагістралі, вимирають. Над школою зависла загроза реорганізації. Зараз тут всього 28 учнів, це із трьох сіл – Землянок, Корещини та Малинівки. Тим часом школа включена до місцевого туристичного маршруту. Його назва – «Стежинами Раїси Кириченко». В його рамках вам охоче розкажуть, що саме в цих краях народилася і виросла Народна артистка і Герой України, покажуть цвинтар, де вона покоїться, і обов'язково – ось цей храм. Місцеві розповідають: саме стараннями співачки у її рідній Корещині з'явилася церква, відкрито ясла-садочок, дитячий майданчик, відремонтовано сільський клуб. А ось – напрочуд скромна хата, зараз тут – музей-садиба «Мамина вишня». Екскурсії тут безкоштовні, попри те, що музей приватний. У власність голови місцевого фермерського господарства хата перейшла після смерті чоловіка артистки.

Вікторія Срібна, куратор маршруту «Стежинами Раїси Кириченко»

- Згідно з заповітом, Микола Кириченко побажав, аби саме Михайлу Лопушенкові, її другові, дісталася ця садиба, тому що він вірив, що друг збереже цю хату.

Тут були туристи з Білорусі, Німеччини, Ізраїлю. Обстановка – ледь не аксетична. Прості меблі, килими, фото. Серед них – навіть улюбленої кішечки співачки. Двоюрідна сестра Раїси Кириченко розповідає: Зося їздила за господарями скрізь. 

Галина Миколаєнко, двоюрідна сестра Раїси Кириченко

- Їде Рая у Київ – і Зося в Київ. Їде Рая у Полтаву – і Зося в Полтаву. З Полтави їдуть. А вже ж як Раї не стало – Коля остався сам, але він її нікуди не відділяв. А вже як помер – ми забрали її до себе додому.

 Місцеві розповідають: у батьківській хаті Раїса Кириченко бувала часто, особливо – коли захворіла. Тут приймали гостей, проходили репетиції перед концертами. Пам'яттю про Раїсу Кириченко досі живуть села Землянки, Корещина та ті, що неподалік. От тільки через погані дороги та нерозрекламованість маршруту туристи бувають нечасто. 

Стрічка новин