Слідами глухого художника

Через 70 років після смерті полтавця Григорія Ксьонза митці збираються на пленер його шляхами. Такий хочуть влаштувати цьогоріч, і заодно – закласти фундамент для пам'ятника землякові, якого відкрили як талант лише 40 років тому. Колекціонери пишаються його картинами у своїх збірках, адже він малював звичайних селян у час Голодомору. Дослідники творчості кажуть: є ще багато невідомих сторінок у творчості Ксьонза. А люди з вадами слуху гордо беруть за приклад його талант.

Він був директором Полтавського Художнього музею 25 років – до 99-го. І  «відкрив» глухого художника Григорія Ксьонза. У пошуках копії картини «Марія Магдалина» восени 72 року Кім Скалацький поїхав до Миргорода шукати хату двох бабусь. Коли увійшов до дому – був вражений, але іншими роботами на стінах.

Кім Скалацький, директор Полтавського Художнього музею (1974-1999 рр.)

- Дві роботи Ксьонза. І це було таке враження, як грім серед ясного неба. Такого я ще ніколи не бачив. Нічого подібного я не бачив. Причому, це рівень не просто примітив. А досить високий професійний рівень. Я одразу ж: а що це таке? -А це, коли я молодою була, мене і чоловіка малював наш художник миргородський глухонімий. Як його звати – я вже забула.

Роботи зняли, а на задній стінці чоловік побачив напис «Рисовал Григорий Петрович Ксьонз, 1932». Потім довго шукали художника. 

Кім Скалацький, директор Полтавського Художнього музею (1974-1999 рр.)

- Передзвонював я на пошту і шукав цього Ксьонза. І так далі, потихеньку... Потім знайшовся його племінник. І були публікації по журналах і так далі. Потім з'явився племінник, приніс фотографії і розказав про нього все-все-все.

Кім обходив всі села Миргородщини. У хатах знаходив по п'ять-сім картин. Згодом їх розібрали колекціонери. У Полтавському Художньому музеї зберігається 10 робіт. Ще 4 показують полтавцям у духовно-культурному центрі Свято-Успенського собору. Вони із приватних збірок, знайдені останні п'ять років. Ще пару років тому мистецтвознавці говорили, що Григорій Ксьонз залишив після себе небагато – до сотні робіт. Але насправді тільки в українських музеях їх 36, розповідає дослідник творчості художника Сергій Козлов.

Сергій Козлов, директор духовно-культурного центру Свято-Успенського собору

- Я на сьогодні знайшов понад 500 творів. Один із приватних музеїв, здається, «Землі України», точно зараз не пригадаю, у них також більше 30 творів. Це в Україні приватний музей. Він зараз розбудовується. 

Ці твори увійдуть до монографії, яку вже написав Сергій Козлов, але за браком коштів її поки не випускають. 10 березня – 70 років від дня смерті художника. До цієї дати у 2017 готують ряд заходів. Зокрема, у травні.

Сергій Козлов, директор духовно-культурного центру Свято-Успенського собору

- Провести пленер Всеукраїнський «Шляхами Григорія Ксьонза». Будемо звертатись до влади, думаю, нас почують і допоможуть, бо пересувний пленер планується пройти через Миргород,  Лохвиччину, Шишаки. В селі Торані Лохвицького району, де і ми знаємо, помер Григорій Ксьонз, ми плануємо разом із художниками залити фундамент, на якому буде встановлено пам'ятник художнику. Пам'ятник уже готуємо.

Григорій Ксьонз писав у часи Голодомору, і на його роботах українці – гідні. Тому фахівці вважають: необхідно вшановувати його пам'ять.

Стрічка новин