Полтавські краєзнавці розвідали новий туристичний маршрут

Він називається «Музична Полтавщина», розрахований на 10 годин, а значна частина об’єктів розташована у Глобинському районі. Перш ніж програму пропонувати туристам, у пробну екскурсію вирушили самі розробники маршруту. Відшукати деякі пам’ятки, говорять, виявилося дуже складно.

Учасники поїздки – екскурсоводи, музейники та люди культури. Розробник марушруту хвилюється: 

Анатолій Чернов, почесний голова ГО «Спілка екскурсоводів Полтавщини»

- 405 кілометрів і 10 годин. Нам не вистачає часу, щоб розказати про визначних полтавських музик.

Перша зупинка випробовувачів маршруту – Градизьк, його вважають одним із найстаріших селищ на Полтавщині. На монументі біля районної адміністрації написано – його заснували ще в часи Київської Русі. Це батьківщина композитора і поета Олександра Білаша. Тут є гімназія його імені, погруддя у центрі селища та хата. У гімназії імені Олександра Білаша – його музей. Тут багато фото композитора, його рукописи, ноти, особисті речі та головне – інструменти. Ось цей акордеон йому ще малому купила мама. 

Тетяна Іванова, директор музею в гімназії ім.О.Білаша

- Мати продала корову. Але після того, як батько дізнався, що мати продала корову і купила такий дорогущий музичний інструмент, то він її ледь не застрелив за це. Це зі слів доньки Лесі Олександрівни.

А це – садиба Олександра Білаша. Заходити туристам сюди заборонено, бо – приватна власність. Місцеві розповіли, що влітку сюди приїздять доньки композитора. 

Наступний етап – батьківщина братів Майбородів. Композитори Георгій та Платон Майбороди народилися в Полехівщині. Як виявилося, села вже немає...

Олексій Пиркало, сільський голова

- 5 років тому його не стало. Колгоспи розруйнували, права були передані одним людям... 

...зате знайшли старий цвинтар, де похована мати митців.

Далі – Гриньки, де народився композитор Микола Лисенко. Тут є музей його імені, дуб, посаджений сином композитора, та, мабуть, наймузичніші на Полтавщині діти. Це зразковий духовий оркестр місцевого будинку культури. Як виявилося, керує ним праправнук людини, яка була тісно пов’язана з Лисенком. 

Любов Донець, директор музею ім.М.Лисенка

- Коли Миколі Лисенку було 5 років, батько найняв йому слугу, то Віталій Романович, батько його, найняв слугу до Миколки. Це був гарний, розумний, сільський хлопець, йому було 20 з лишнім років, звали його Созон Дерев'янко. Він був разом з Миколою і в Харкові, і в Києві, і у Німеччині, тобто, пройшов разом з ним увесь життєвий шлях.

Остання точка маршруту – села Землянки та Корещина. Це народилася і виросла Раїса Кириченко. Місцеві показують церкву, зведену коштом Берегині. Храм Покрови Пресвятої Богородиці – бо саме на Покрову народилася Раїса Корж (це дівоче прізвище співачки).

Вікторія Срібна, методист Глобинського Центру дитячої творчості

- Церкви в наших селах ні в Землянках, ні в Корещині не було з давніх-давен. А в Раїси Панасівни ще в дитинстві була мрія: «Як виросту, стану артисткою, назбираю грошей і обов'язково побудую в своєму селі церкву.

Простенька хата – тут жила мама Раїси Кириченко, сюди артистка з чоловіком любила приїздити замість закордонних курортів. Зараз вона у приватній власності одного з місцевих фермерів. Люди розповідають: він оберігає садибу від вандалів. А ще тут є дивовижна школа – музей імені Раїси Кириченко. Екскурсанти кажуть: це була туристична розвідка перед тим, як запропонувати маршрут туристам.

Лариса Оніщук, заступник начальник інфраструктури і туризму Полтавської ОДА

- Спільно вже з Глобинським районом ми будемо працювати над тим, щоб встановити вказівники до історико-культурних об'єктів, підлатати дороги, ну і запрошувати сюди туристів.

Стрічка новин