60 років тому за загадкових обставин помер син останнього українського гетьмана Павла Скоропадського Данило

Він відомий як український політичний і громадський діяч, лідер та провідник гетьманського руху в 1948—1957 рр. Свого часу Данилу і брату Михайлу перейшли в спадок від діда й батька великі володіння в Полтавській та Чернігівській губерніях. Про сина останнього українського гетьмана – Аліна Красільнікова далі.

Павло Скоропадський – український громадський і політичний діяч, військовий. Походив із старовинного українського козацько-шляхетського роду Скоропадських. Народився майбутній гетьман у Німеччині. Дитячі роки провів у родинному маєтку у Тростянці, що на Полтавщині. Павло Скоропадський був учасником російсько-японської та Першої світової війни, а згодом став гетьманом Української Держави.

Людмила Бабенко, доктор історичних наук, завідуюча кафедрою історії України ПНПУ ім.В.Г.Короленка 

- Період перебування при владі Павла Скоропадського був зовсім нетривалим – менше року. Він прийшов до влади 29 квітня 1918 року, а вже 14 грудня 1918 року він відрікається від престолу, точніше, влади під впливом переможного повстання.

Історики по-різному оцінюють Павла Скоропадського як гетьмана. Проте, відомо, що за часів його правління відбулася українізація української армії та влади. Тоді кожен, хто хотів займатися державними справами, повинен був знати українську мову. Хто не хотів вивчати і розмовляти українською, не мав права займатися державними справами. У зв'язку з цим існували певні курси, де навчали українській мові, а по закінченню складали екзамен. 

Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник відділу Новітньої історії Краєзнавчого музею 

- У тому ж українському дусі він виховував і всіх своїх дітей, і тому не дивно, що згодом Данило Скоропадський, його найменший син прийняв на себе всю відповідальність тої гетьманської влади, яка залишилась у нього по смерті батька. Був Гетьманичем Данило аж до моменту своєї загадкової смерті у 1957 році.

Ще будучи малим хлопцем, Данило Скоропадський опинився з родиною на чужині. Проте, мрії про незалежну Україну, яку він хоча й не довго, але встиг відчути й побачити зблизька, ніколи його не полишали. Слідуючи заповіту батька, Данило Скоропадський усе своє подальше життя присвятив служінню в ім'я України, був палким патріотом і свято вірив у свій народ. Та доля склалася так, що 23 лютого 1957 року Гетьманич Данило помер. Медичний висновок констатував, що причиною смерті був крововилив у мозок, хоча посмертного розтину при цьому не робили. На надгробку Гетьманича, що на лондонському цвинтарі Гемпстед, викарбовано напис: «Будую Україну для всіх і з усіма».

Стрічка новин