У Полтаві започаткували проект «Бесіди при свічках»

У Полтаві вперше в Україні започаткували культурно-просвітницький проект «Бесіди при свічках». Цього разу гостем зустрічей, які будуть проходити щонеділі, став львівський художник-іконописець Володимир Олещук, майстер, чиї ікони прикрашають стіни Полтавського Свято-Успенського собору.

Вперше в Україні, а саме у Полтаві, започаткували культурно-просвітницький проект «Бесіди при свічках». За словами Архієпископа Федора, захід стартував напередодні Великого Посту неспроста.

Федір, Архієпископ Полтавський і Кременчуцький УПЦ КП

Багато хто із нас постить Великий Піст, я це знаю, це дуже добре. Тобто, ми не споживаємо певних видів продуктів і так далі. Але Піст не тільки має тілесну сторону, а й духовну. Потрібно збагачуватися духовно, культурно, інтелектуально. І тому ми пропонуємо полтавцям у ці дні не тільки постувати тілесно, а обов’язково збагачуватися духовно.

У неділю до Полтавського храму завітав львівський іконописець Володимир Олещук. Спочатку гість розповів історію перших ікон та їх авторів. Потім продемонстрував різні фото процесу створення ікон, які прикрашають стіни Полтавського Свято-Успенського собору. Митець показав, який вигляд має ікона на перших етапах, розповів, що спочатку на дошку клеють підготовлене лляне полотно і наносять певний грунт. Після цього починається процес різьби. Художник зауважив, що для українського іконопису традиційним є використання липових дошок і глибока різьба. Окрім цього, гість поділився ще кількома секретами створення ікон. 

Володимир Олещук, львівський художник-іконописець 

Ми готуємо фарби власноруч. Ми мало вживаємо готові, які купуємо. На відсотків 80 у нас фарби виготовлені руками. Тобто, ми робимо темпери, так як і колись робили. Тобто, ми безпосередньо перед роботою затираємо, фарби мішаємо, робимо самі. В кінці використовуємо різні лаки, які часом робимо самі, часом купуємо.

Такий вигляда мають вже готові ікони. Вони виконані у стилі українського бароко за технологіями 18 століття. На кожній іконі має бути зазначене ім’я зображеного і німб над його головою. За словами Архієпископа Федора, перш за все, ікона зображає особистість, тому обов’язковим елементом має бути ім'я зображеного. Завершальний етап створення ікони – її освячення. 

Подібні заходи проводитимуть щонеділі впродовж Великого Посту до Великодня. Планують запрошувати відомих в Україні, а можливо, навіть поза її межами людей. Це філософи, митці, богослови, історики, філологи, люди, які творять, впорядковують нашу культуру і духовність. За словами організаторів, ще у Полтаві планують створити школу іконопису.

Стрічка новин