Давати гроші, чи ні тим, хто просить врятувати життя дитині?

Давати гроші, чи ні тим, хто просить врятувати життя дитині? Українці часто зустрічають оголошення про допомогу, скриньки, встановлені у різних закладах, а засоби масової інформації показують історії хворих дітей, яким не взмозі допомогти рідні через нереальні суми за операції. Утім, все більше стає і тих, хто наживається на чужому горі. Псевдо-фонди та волонтери-шахраї не соромляться збирати гроші та навіть дурити батьків, які перебувають у розпачі. А трапляється і так, що тих, хто просить допомоги, звинувачують у шахрайстві та розповсюджують цю інформацію. Саме з такою проблемою до нас звернулася мама 5-річного Артема, у якого ДЦП. Тож, вірити, чи ні, і як перевірити – робіть висновки самі, але це варто знати.

Наприкінці року Артему виповнилося 5. Його діагноз – дитячий церебральний параліч, статистичний трепарез. За рекомендаціями лікаря, говорить мама, мають їхати до Трускавця чи Києва вже вшосте.

/Олена Ткаченко, мама
Дають рекомендації, що він буде ходить, але треба кожні три місяці їздить на реабілітації. Немає тут, у Полтаві, там система Козявкіна. Гарно допомагає нам масаж, гідромасаж, світлотерапія, велосипед крутить, ручки розробляє. Потроху зсуви є увесь час: спинка укріпилась, голову гарно тримає, на ніжки стає інколи, як захоче. Розуміє сам, може відповісти/

Це рахунок на майже 16 тисяч для реабілітації у Трускавці. Плюс – 15 тисяч для занять у дельфінарії та проживання. Лікування призначене з 20 лютого. Причому, є у документі і приписка: приїзд на лікування обов'язковий у зазначений термін. Поважною причиною неприбуття вважається виключно хвороба дитини. Тоді термін можна перенести.
Олена розповідає: живуть на пенсію дитини-інваліда без батька. Зараз знімають хату у Рибцях, переїхали з Оржиці, бо так зручніше діставатись лікарні. Допомагають Олені з сином батьки і родичі. На лікування гроші збирають через групу у соцмережах. Там же – викладені чеки проплат, фотозвіти.
Півроку тому на адресу Олени почали надходити погрози. У соцмережах створюють по кілька сторінок щодня і пишуть, що вона – шахрайка.

/Олена Ткаченко, мама
Вони ображають, пишуть на Артема погане. Звинувачують, що я – шахрайка, що я витрачаю гроші на моря, на клуби. Я не можу нікуди ходити без дитини. Я увесь час із ним. Пишуть, просто образливо таке на дитину/

Все, що можуть, – блокують повідомлення. Олена написала заяву до поліції, але її просто розглянули.
Просити людей про допомогу – справа особиста, як і пожертви, що роблять добровільно. І законом збирати їх не заборонено, кажуть у поліції. Дійсно, шахрайств стає більше. Тим паче, що кожен може купити скриньку та взяти інформацію в інтернеті. Таким чином полтавська поліція затримала раніше судимого, який збирав пожертви. З інших випадків минулоріч полтавці до правоохоронців не звертались. А дарма. Поліцейські кажуть: перевірять, якщо ви сумніваєтесь, кому дали гроші, і не важливо, скільки.

/Юрій Сулаєв, начальник відділу комунікації з громадськістю ГУ НП в Полт. області
Мінімум по крадіжках, з якого настає кримінальна відповідальність. А мінімуму по шахрайствах немає/

Але варто пам'ятати хоча б головні правила. Перше – не готівка. Краще перераховувати гроші на рахунок.

/Юрій Сулаєв, начальник відділу комунікації з громадськістю ГУ НП в Полт. області
Потрібно проявляти власну ініціативу, перевіряти документи у тих людей, які збирають кошти. Цікавитись, яка юридична реєстрація цієї організації. Збір коштів має бути прозорим, розрахунки мають здійснюватись через банківську установу, і повинно бути доведено до громадськості звіт про кожну копійку, що була прийнята і передана/

Що ж до даного випадку, поновити ім'я Олена може тільки через суд. І, в принципі, готова це робити. В іншому – вірити, чи ні, благодійники мають вирішувати самі.

Стрічка новин