Революція столітньої давнини не дає спокою полтавським науковцям

Революція столітньої давнини не дає спокою полтавським науковцям. Вони саме почали вшановувати річницю перевороту 17 року. У Краєзнавчому музеї презентували видання, присвячене будинку Українського клубу. Вчені кажуть: століття тому у ньому вершилися події загальнонаціонального значення.

Стрітенська, 37 – зараз у цьому будинку – Центр охорони та дослідження пам'яток археології. Полтавські краєзнавці вважають будівлю унікальною, і невеликою брошурою про неї почали відзначати 100-у річницю революції 1917-1921. Презентацію влаштували в Краєзнавчому музеї, у одній із залів, присвячених подіям перевороту. У наукових колах дім на Стрітенській, 37 називають будинком Українського клубу в Полтаві. Заступник директора Полтавського держархіву всерйоз ним зайнявся, щойно впала «залізна завіса». Він дослідив: спочатку дім належав людині із прізвищем Гайченко, у 1913 його викупила інституція Українського клубу.

/Тарас Пустовіт, заступник директор Державного архіву у Полтавській області
Що це за інституція? Це був осередок українства. На перший погляд, не відбувалося нічого крамольного, але насправді там проводилися різні заходи, передплачували українські видання, формувалась українська бібліотека.../

/Олександр Супруненко, співавтор книги, директор Полтавського Краєзнавчого музею
Дещо пізніше, в 1917 році, тут містився штаб першого підрозділу Української армії полку імені Богдана Хмельницького. Дещо пізніше, уже за Гетьманату, в цьому будинку, тут було створено Український університет в Полтаві. Це перший навчальний заклад, який виник на теренах Полтавської області/

Український університет проіснував до 1921, потім більшовики його реформували в інститут народної освіти – він був попередником сучасного педуніверситету. Тут збиралася українська інтелігенція, була чи не краща книгозбірня в місті, проводилися небезпечні, як на той час, заходи: лекції Щербаківського про історію України, збори з нагоди ювілею Шевченка тощо.
Майже 20 років над виданням працювали вчені із 3 структур – центру дослідження археології, Краєзнавчого музею та державного архіву.

Стрічка новин