Полтавські вчені показали, якими приладами можна виміряти радіацію

Востаннє радіаційний фон на Полтавщині підвищувався у 1986 році під час аварії на ЧАЕС. Про це звітують в спеціальній лабораторії. Щодня тут проводять десятки різноманітних досліджень, спрямованих на визначення рівня радіації. Чим же міряють небезпечне випромінювання, дізнавалися наші кореспонденти.

Разом з фахівцями Управління з питань цивільного захисту вимірюємо рівень радіації в Полтаві. Роблять це за допомогою сучасного дозиметра. Фахівці говорять: він дає досить точні показники.

/Олена Міщенко, заступник начальника відділу захисту населення території Управління з питань цивільного захисту
Це Львівський завод виробляє його. В них дуже широкий асортимент, і вимірюють різні показники. Це найпростіші, це гамма-вимпромінювання, бета-випромінювання. Вони вимірюють різні показники/

Декілька десятків років тому, демонструє Олена Міщенко, радіацію міряли за допомогою ось таких приладів. Нині вони застаріли. Необхідно декілька разів зробити заміри, аби визначити хоча б приблизний показник. Окрім дозиметрів, які фіксують показники радіації в повітрі, більш грунтовні дослідження проводять в Лабораторії фізичних факторів. Це радіометрична кімната. Ось таким апаратом проводять дослідження води на альфа і бета активність.

/Олександр Загорулько, завідуючий Лабораторією фізичних факторів
В нас щорічно проводиться багато досліджень цієї води з усіх водоймищ області. Десь близько 1000-2000 проб води щорічно ми досліджуємо/

А це гаммаспектраметричні апарати. Вони досліджують проби харчових продуктів та будматеріалів. Найчастіше, розповідає Олександр Загорулько, дозиметричні дослідження проводять на підприємствах та в житлових будинках, які здаються в експлуатацію. Щороку – до 20 тисяч.

/Олександр Загорулько, завідуючий Лабораторією фізичних факторів
Для цього ми використовуємо прилад «Пошук», яким проводимо вимірювання гамма і бета випромінювання. Крім того, досліджується повітря житлових будинків і приміщень на вміст Радону-222. Використовується ось такий прилад «Альфавард»/

Всі зроблені виміри фіксують у спеціальному журналі.

14 мікрорентген – це норма для Полтави. Рівень радіації не перевищений. Підняття фіксували єдиний раз у 1986 році, коли сталася аварія на Чорнобильській АЕС.

Юлія Іващенко

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію