Українці втрачають дедалі більше грошей з банківських карток

Українці втрачають дедалі більше грошей з банківських карток

Шахраї крадуть в українців дедалі більше грошей з банківських карток. Щоб не потрапити в халепу, краще нікому не розголошувати дані платіжної картки.

Українці втрачають гроші з банківських карток через дії шахраїв. Національний банк повідомив, що торік збитки громадян становили 177,2 мільйона гривень. Масштаби зловживання картками поки не критичні: 0,0037 відсотка від загального обсягу всіх операцій з платіжними картками. Водночас, кількість постраждалих від дій зловмисників росте. "Останні два роки ми бачимо тренд до збільшення кількості банків і їх клієнтів, які зазнали збитків від шахрайських операцій",- говорить заступник начальника департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Володимир Харченко. Загалом, за даними центробанку злодії скоїли 95 тисяч операцій з картками українців.

Самі банки зізнаються у значно більших збитках від дій шахраїв. За даними міжбанківської системи обміну інформацією про платіжне шахрайство "Exchange-Online", в 2016 році громадяни втратили через це в чотири рази більше грошей, ніж роком раніше - 339 мільйонів гривень. "Шахраї йдуть на крок попереду нас. Крім того, технології захисту досить дорогі, не всі банки готові вкладати в них гроші", - визнає директор департаменту транзакційного бізнесу Таскомбанку Євген Закалата.

Небезпечні дзвінки від шахраїв

Найпоширенішим методом крадіжки грошей зараз є телефонні дзвінки від шахраїв, які представляються співробітниками банків, щоб дізнатися конфеденційну інформацію про картки. Правоохоронці повідомляють, що кількість таких скарг від громадян зросла після націоналізації Приватбанку і чуток щодо його об’єднання з Ощадбанком. "Шахраї телефонують жертві і представляються працівниками служби безпеки Ощадбанку. Повідомляють, що у зв’язку з об’єднанням банківських установ, клієнту терміново необхідно перевести гроші з рахунку Приватбанку в Ощадбанк. Таким чином, зловмисники намагаються дізнатися інформацію про номер банківської картки, CVV код, пароль до інтернет-банкінгу",- повідомляють в департамені кіберполіції Нацполіції.

В результаті одного такого дзвінка власник картки віддає шахраю у середньому 1400 гривень, але в деяких випадках втрати складали навіть 100-140 тисяч гривень. "Під час таких телефонних розмов злочинці намагаються отримати вже не лише реквізити платіжної картки, а й ідентифікаційні дані держателя, щоб спробувати зняти ліміти на проведення незаконних операцій з карткою",- попереджає заступник директора Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЄМА Олеся Данильченко.

"Не повідомляйте коди невідомим"

Для зменшення шансів втрати грошей фінансові установи вдосконалюють свої служби безпеки. "Банки проводять онлайн мониторинг операцій з картками, змінюють правила реагування, блокують картки та спілкуються з клієнтами в реальному часі",- говорить Євген Закалата.

В той же час експерти радять і громадянам пильніше ставитися до платіжних карток і нікому не повідомляти жодних даних про них. "У банку немає необхідності і навіть повноважень дізнаватися у клієнта таку інформацію. Єдине, про що ми можемо запитати, - номер карти, його достатньо для здійснення будь-якого платежу і ідентифікації клієнта",- пояснила DW начальник відділу безпеки каналів передачі і платіжних карток Укрсоцбанку Ірина Соломенко. Вона рекомендує громадянам відразу ж припинити розмову, якщо хтось намагається дізнатися додаткову інформацію про карту, таку як, наприклад, буд-який код (такий як СVV код на зворотному боці кредитки) або пароль.

Якщо все ж таки крадіжка сталася, про це треба негайно повідомити банк, щоб він заблокував рахунок, а також правоохоронців. "Навіть, якщо громадяни не потрапили до пастки злодія, але була спроба заволодіння їх коштами, необхідно повідомити про інцидент в кіберполіцію",- рекомендує головний інспектор відділу протидії злочинам у сфері електронної комерції департаменту кіберполіції Нацполіції Сергій Березюк.

Стрічка новин