Піти під лід і лишитися живим
Піти під лід і лишитися живим – перед канікулами водолази-рятувальники вчили дітей основам безпеки. Навчання провели на річці Ворскла, ситуацію відпрацювали вживу. Рятували справжню людину, яка насправді йшла через річку і провалилася.
Дітям взимку на річці робити нічого – напередодні канікул рятувальники нагадують ази безпеки.
/Особливо в таку погоду, як зараз, коли відлига, лід, який добре промерз, підтанув, і невідомо, яка товщина льоду/
А ось вони показують, що може статися, коли нехтуєш елементарними правилами.
/- Людина іде, не звертаючи уваги на попереджувальні знаки, і з ним трапляється біда.
- Рятуйте!/
В таких випадках головне правило людини, яка намагається врятувати, – не підходити, а підповзати до ополонки – так більше шансів не піти під лід разом із потопаючим. В хід іде все, за що можна вчепитися, – лижі, палиці, санки, мотузка, навіть одяг. Не втопитися в крижаній воді допоможе порожня пластикова пляшка – її слід покласти за пазуху.
/І все, 2 літри повітря не дадуть людині піти на дно/
Дітям нагадали: коли бачиш потопаючого, найперше треба викликати дорослих – поліцію, швидку, рятувальників. А тим, хто провалився, радять не робити хаотичних рухів та намагатися не панікувати – верхній одяг, поки не набере води, слугує рятівним жилетом. А ще водолази показали, як вони працюють взимку. Коли колега працює під кригою, на поверхні його страхує товариш. Спілкуватися допомагає мотузка.
/Коли я раз смикаю, я запитую його – як він себе почуває/
Водолаз Михайло Білаш на станції працює уже 4 роки, під водою не мерзне, каже, що звик.
/Михайло Білаш, водолаз
Видно від себе десь на метр в даний момент, тому що на кризі сніг, вдень, якби чистий льод без снігу, було б видніше/
Ось так пірнають під кригу водолази щодня, щоправда, задля тренувань. Кажуть, екстремальні випадки трапляються рідко.
Минулого року у Полтаві зафіксували один випадок смерті, майже 40 чоловік врятовано. Найчастіше взимку доводиться допомагати рибалкам.
/Євген Савчук, начальник КУ «Рятувально-водолазна станція»
Користуючись нагодою, хотів також звернутися до любителів зимової рибалки. В їхньому ящику повинна бути мотузка довжиною не менше 15 метрів, а також обов'язково цвяхи для закріплення на льоду. І безпосередньо у них повинен бути рятувальни жилет/
Зараз лід на Ворсклі через перепади температур нерівномірної товщини, від 5 до 10 сантиметрів. Якщо його товщина менше 7 сантиметрів – ходити небезпечно.