Радіоактивний фон у Чорнобилі нижчий, ніж у центрі столиці

Радіоактивний фон у Чорнобилі нижчий, ніж у центрі столиці. Про це нещодавно на своїй сторінці у Фейсбуці заявив Міністр екології. У зв'язку з цим мої колеги вирішили перевірити, які показники радіаційного фону в Полтаві. Для цього провели експеримент в найбільш людних місцях: на ринку, на Південному вокзалі та в центрі біля міської ради дозиметром виміряли рівень радіації. Що з цього вийшло, дивіться в наступному сюжеті.

Нещодавно Міністр екології Остап Семирак після відвідин Чорнобильської АЕС у «Фейсбуці» облікував фото, на яких вказувалося, що в Чорнобилі радіоактивний фон нижчий, ніж у центрі Києва. Ми вирішили перевірити, які ж показиника радіації в Полтаві. За допомогою звернулися до Управління з питань цивільного захисту. Саме у цієї структури в наявності дозиметри, якими і вимірюють рівень радіації. Перша точка експерименту – Центральний ринок. Сюди люди з'їжджаються скуплятися з усієї області. Прилад, схожий на мобілку, декілька секунд завантажується і видає результат, – 11 мікрорентген на годину.

/Олена Міщенко, заступник начальника відділу захисту населення території Управління з питань цивільного захисту
Це абсолютна норма для Полтавської області. Норма для Полтавської області – в межах від 11 до 13 мікрорентген. Це природній фон. Він складається з тих природних радіонуклідів, які знаходяться в грунтах, від космічного випромінювання, від висоти над рівнем моря/

Далі їдемо на Південний вокзал. Тут теж постійно кипить життя. Для порівняння міряємо двома дозиметрами: радянського зразка та сучасним. Старий прилад, говорить Олена Міщенко, дає значну похибку.

/Олена Міщенко, заступник начальника відділу захисту населення території Управління з питань цивільного захисту
- Бачте, ось він скаче: і 11, і 14, і 16, і 15. Просто середнє арифметичне
- На моєму – стабільно 0,8
- Так на Вашому 0,8, а тут постійно йдуть скачки. Це старий, це – новий/

Різноманітні прилади для вимірювання радіації використовують і в Лабораторії фізичних факторів. Ось в цих колбах зі зразками води прямо зараз осаджується стронцій. Після фільтрації вже буде осаджуватися цезій.

/Марина Сковорук, лікар-лаборант Лабораторії фізичних факторів
У всіх продуктах, по комплексній програмі, в основному у всіх продуктах ми виявляємо штучний радіонуклід стронцій та цезій. Але є замовлення, і ми робимо у воді ще природні радіонукліди такі як радій та уран/

Тут досліджують продукти води з усіх водоймищ області. Особливу увагу, зазначає завідуючий установою Олександр Загорулько, звертають на колодязі та річку Дніпро, оскільки Кременчук та Горішні Плавні вживають саме річкову воду. Щороку роблять близько 2 тисяч проб води. Вона, запевняють в лабораторії, цілком безпечна. Є також окремі прилади, де досліджують проби харчових продуктів та будівельних матеріалів.

Дозиметричні дослідження в нашій області також здійснюють на підприємствах та в житлових будинках, які здаються в експлуатацію. Серед будівельних матеріалів підвищений вміст радіонуклідів фіксують в щебні.

/Олександр Загорулько, завідуючий Лабораторією фізичних факторів
У нас в області є один кар'єр, в якому найвищий рівень природних радіонуклідів. Це Придніпровський гранітний кар'єр. Щебінка з цього кар'єру заборонена для використання в житловому будівництві. Він використовується тільки для дорожнього будівництва і промислового будівництва/

Підвищений рівень радіаційного фону, розповідає Олександр Загорулько, спостерігається і на підприємтвах нафтовидобувної галузі. Коли природній фон в межах 12-14 мікрорентен, то на таких об'єктах сягає до 3 тисяч. На це вказують спеціальні знаки. Їх видно ось на цих фото. Демонструє Олександр Загорулько і архів спостережень, починаючи з 1972 року. За цей час рівень радіаційного фону на Полтавщині був стабільний. Однак був один скачок у 86-му. Тоді сталася аварія на ЧАЕС. Найбільший рівень радіації зафіксували, коли радіоактивна хмара досягла Полтави.

/Олександр Загорулько, завідуючий Лабораторією фізичних факторів
Це якраз 30 квітня 86 року. О 9-й годині ранку – 13 мікрорентген. Це норма. І буквально через годину – 160/

В норму фон прийшов аж за півроку. І до цього часу в Полтаві тримається стабільно – в межах 15 мікрорентген. Саме стільки ми зафіксували в центрі, біля міської ради. Поруч – Корпусний парк та декілька зупинок громадського транспорту. Скупчення людей тут постійно. Прилад показав лише 10 мікрорентген із 25 допустимих. Фахівці запевняють: нині в Полтаві рівень радіації в нормі, і приводів для хвилювання немає.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію