Ольга Герасим'юк рятує столітні земські школи Полтавщини

Відома телеведуча та Міністр агрополітики з командою рятують приміщення земських шкіл на Полтавщині. У Лохвицькому та Чорнухинському районах нараховують до півсотні закладів, будівлі яких виконані у стилі українського модерну. Деякі – у вкрай занедбаному стані. Активісти поставили собі за мету добитися, щоб школам надали статусу пам'яток архітектури та узяли під державну опіку.

Архітектори, архівісти, історики, спеціалісти з культури – в обласній держадміністрації радяться щодо долі унікальних приміщень земських шкіл у Лохвицькому та Чорнухинському районах.

/Ольга Герасим'юк, засновниця проекту «Школи Лохвицького земства»
Ці школи будувалися не просто, як хата, де можна вивчити азбуку. Якщо ви туди зайдете, ви побачите, що там був храм. Це просто вражаюче високі стіни, багато шестикутних вікон. Їх будували в кожному селі у найкращому місці, туди діти мали йти з відчуттям власної гідності/

Проект «Школи Лохвицького земства» заснований 2009 року Ольгою Герасим'юк. Журналістка та телеведуча, родом з Полтавщини, намагалася привернути увагу до унікальних будівель. На початку цього року ідею землячки підхопив тоді ще депутат, а зараз – Міністр агрополітики Тарас Кутовий.

/Олена Задорожна, громадський помічник Міністра агрополітики України
На сьогодні ми виявили 53 школи, більшість їх сконцентрована у Чорнухинському та Лохвицькому районі, одна школа знайдена в Білоцерківцях Пирятинського району, і по 3 школи – на території Чернігівської і Сумської області/

Школи цікаві автентичним архітектурним стилем – це український модерн. В такому ж виконаний Полтавський Краєзнавчий музей та музей гончарства в Опішному. Усі будівлі створені більше сотні років тому Опанасом Сластіоновим. Деякі приміщення задіяні – у них дитячі заклади, бібліотеки тощо. Деякі – у плачевному стані.

/Валентина Вождаєнко, заступник начальника Управління культури Полтавської ОДА
На сьогодні якомога більше думають – там, де пуста пам'ятка, чим її заповнити. Тобто, чи віддати під туристичний бізнес, чи відкрити якусь майстерню, чи, можливо, туди бібліотеку перенести чи інші речі/

Команда Ольги Герасим'юк привезла обласному управлінню культури проекти облікової документації на 10 будівель. Мета Проекту «Школи Лохвицького земства» – надати будівлям статусу архітектурних пам'яток державного значення та зробити їх культурним осередком громади.

Стрічка новин