На Полтавщині всерйоз взялися за сміттєзвалища

Нині на Полтавщині – майже 700 місць, куди звозять відходи. До 2020 року їх кількість планується скоротити до 150, а потім – взагалі лишити 5 полігонів і побудувати декілька переробних заводів.

7 жовтня було підписано Меморандум про співробітництво з реалізації Субрегіональної стратегії поводження з відходами для Полтавської області, створення Полтавського субрегіону. До його складу входять Полтава, Полтавський, Новосанжарський, Карлівський, Машівський та Чутівський райони. Йдеться про будівництво сучасного полігону твердих побутових відходів, 5 сортувальних станцій та сміттєпереробного заводу.

/Едуард Рева, начальник Управління житлово-комунального господарства Полтавської ОДА
Одне із основних - це економічна та фінансова привабливість для інвесторів, щоб обслуговування і будівництво сміттєпереробного заводу і полігону для захоронення побутових відходів обслуговувало не менше 500 тисяч населення/

На сьогодні вже створено робочу групу, до складу якої увійшли 18 фахівців з усіх районів-учасників проекту та науковці. Всі разом розробили першочергові завдання.

/Оксана Ілляш, кандидат технічних наук, доцент кафедри Прикладної екології та природокористування ПолтНТУ
Передусім це інвентаризація стану діючих звалищ і тією невеликої кількості полігонів, які є на території області. Далі - контейнеризація. Наступний етап, він запаралелений, це парк сміттєзбиральної техніки/

Ситуація із переробкою твердих побутових відходів складна по всій Україні, констатують фахівці. В Міністерстві екології навіть розробили онлайн-карту, де позначено кількісь сміттєзвалищ в кожній області. На Полтавщині таких нараховуються 675, з яких лише 8 - полігони, а решта - сміттєзвалища. За прогнозами робочої групи, до 2020 року необхідно скоритити звалища до 150 штук, далі - залишити 5 полігінів і побудувати переробні заводи у Полтаві, Кременчуці та Пирятині. Вартість одного заводу оцінюється в 53 мільйона євро, зазначають експерти. До 2025 року планують забезпечити роздільний збір на території Полтавського субрегіону. Для прикладу приводять Бельгію. Там у квартирах висить по 5 мішочків для сміття.

/Юрій Голік, кандидат технічних наук, професор кафедри Прикладної екології та природокористування ПолтНТУ
Тут на мішочку висить графік, коли це сміття повинне забиратися. Якщо не вклалися, то через 2-3 тижні ми зможемо його викинути. Якщо ми хочемо від нього позбавитися, ми його повинні здати в загальний контейнер, і заплатити за це великі штрафні санкції/

Загалом річний обсяг накопичення твердих побутових відходів становить 1,5 мільйона кубометрів, з них лише 10-15 % знаходять подальше застосування як вторинні ресурси.

Стрічка новин