Війна за воду

Війна за воду – фермер із Кременчуцького району 2 роки не може організувати полив поля. Новітню установку купив, сотні тисяч вклав у ремонт державної системи водопостачання, а результату немає. Чоловік переконує: місцеве водне господарство ставить палиці в колеса. На місце події виїхала наша знімальна група.

Село Пришиб, Кременчуцький район - землі неподалік уже 16 років обробляє агрофірма «Відродження». Директор Сергій Кузьменко в розпорядженні має 900 гектарів. Ось тут недавно зібрали кукурудзу. Навколо цього поля усе й закрутилось. Два роки тому товариство «Відродження» разом із французькою фірмою по вирощуванню насіння придбало установку для поливу. Сподівалися на гарні врожаї та прибутки, натомість - підраховують збитки.

/Сергій Кузьменко, директор ТОВ «Відродження»
Мільйон гривень - це 20% оплати в бюджет держава не отримала, не отримали ми свої... так як ми і кредити берем.../

Чоловік запевняє: замість очікуваних 11 тонн посівної кукурудзи з гектара отримали 6 - через поганий полив. Фермер уклав договір із Кременчуцьким водним господарством про постачання води для 90 гектарів поля, і каже: не вийшло полити навіть 20 відсотків від запланованого. Зрошувальна система тут існувала від радянських часів, у 90-х частину труб пограбували, водогоном до фірми «Відродження» нікому не спадало на думку користуватися. Керівництво погодилося власні кошти та зусилля вкласти в ремонт державного трубопроводу, навіть знайшло фірму-підрядника для ремонту найпроблемнішої ділянки.

/Сергій Кузьменко, директор ТОВ «Відродження»
Вона пропонувала 40 тисяч нам, ми знайшли, але Юрій Іванович знайшов за 56 тисяч підрядника, який зробив цю роботу, і зробив її неякісно/

Ось тут, на річці Сухий Кобелячок, труби не було взагалі. Звідси і почали ремонт водогону. Ніби зробили, але коли полив запустили, стався прорив.

/Тільки машина почала набирати обертів, буквально тільки з'явилася вода, кадри хороші на телефоні є, оце все прориває, мішки з піском летять туди аж на дорогу, все, закінчилося все/

100 тисяч гривень, витрачені на встановлення труби, полетіли на вітер. Водогін довелося робити в обхід. Фермер скаржиться: нова установка для поливу кукурудзи не працювала, бо щойно зберуться поливати - у якомусь місці рветься труба.

/Сергій Кузьменко, директор ТОВ «Відродження»
В машину, яку ви бачите, вкладено 92 тисячі євро, потім закладені труби, плюс проплати всім постачальникам, які ремонтували систему цю, - до 4 мільйонів можна назбирать цих коштів/

Він з жахом думає про наступний рік. Керівництво господарства, що не виконало умов договору, запевняє: усе під контролем, вода для поливу буде.

/Юрій Глушко, начальник Кременчуцького міжрайонного управління водного господарства
Ми випробували, і готові подать хоч у травні місяці по першій заявці.../

А от фермер у такі прогнози не вірить, і показує місця, де тільки недавно водогін рвався. Він переконує: щойно дійде до поливу, десь знову порве трубу. І вимагає: добре прокачати систему перед зимою. Водне господарство натомість зливає воду і каже: не збирається іти на поступки.

/Юрій Глушко, начальник Кременчуцького міжрайонного управління водного господарства
Ми першого жовтня повинні були оце все злити і забути до весни/

У Департаменті агропромислового розвитку кажуть: ситуація прикра.

/Сергій Фролов, директор Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА
Ми 2 роки тому почали роботу з того, щоб на Полтавщині відновити систему зрошення, залучаючи державні кошти і кошти бізнесу, і от на сьогодні такий вийшов конфлікт, я вважаю, його можна було не допустити/

Чиновник запевнив: обидві сторони конфлікту були у нього в кабінеті. Домовилися, що фермеру таки дадуть можливість остаточно перед зимою перевірити систему.

Стрічка новин