Культура у Полтаві працювала навіть під час окупації міста

Культура у Полтаві працювала навіть під час окупації міста у Другу світову війну. Найцікавіші історії двох полтавських музеїв – Краєзнавчого та Короленка – напередодні відзначення Дня визволення Полтави вирішили розповісти молоді в обласній бібліотеці імені Котляревського. Що з віднайдених матеріалів вразило навіть краєзнавців, та де нині перебувають врятовані раритети – дивіться далі.

Окупація Полтави під час Другої світової – один з найцікавіших та водночас – найтрагічніших періодів. Таким його називають краєзнавці.
Для Юлії Крамарєвої історії Краєзнавчого музею та музею Володимира Короленка видалися найцікавішими. Ними діляться з молоддю.
Краєзнавчий музей намагалися евакуювати. У 41 році там знаходилось майже 118 тисяч експонатів. Утім, щоб вивезти їх, окремого транспорту не виділили. Тодішній директор самотужки знаходив, як переправити цінності до Росії, аби врятувати їх. Залишене, розповідають фахівці, систематично ліквідували. Знають навіть дати: у 20-х числах вересня це відбувалось найбільше. Деякі експонати, наприклад, раритетний посуд та картини, фашистські окупанти розібрали собі у якості окраси для осель, де жили. Сам же музей знищили.

/Юлія Крамарєва, завідуюча відділом соціокультурної діяльності обл. бібліотеки ім.І.Котляревського
Коли німці відступали, вони ж його спалили. Люди стали на захист музею і постраждали. Він був спалений так, що залишився один фундамент, і його потім довго розбудовували. За деякими даними, людей було вбито і вкинуто у це вогнище. Але я спираюся на одного краєзнавця, тож не можу сказати, що це істина. Але таку думку я бачила/

Евакуацію пережив і музей Короленка. Але з нього лише частину раритетів вивезли до Свердловська, і цей період відображений у спогадах тодішніх працівників. А ось період окупації краєзнавці називають «білою плямою» для закладу – жодного документу вони не мають. Серед втрачених експонатів чи не найбільше жалкують за особистою бібліотекою письменника: з 6 тисяч нині знайшли тільки одну тисячу.

/Ольга Вечерок, ст.науковий співробітник Полтавського музею В.Г.Короленка
Згадується Гейбіс – комісар німецький, який жив у цьому будинку незадовго до вступу радянських військ, і який особисто, наче б то, підпалив цей музей. Щось було пограбовано, якісь речі – вивезені. Але, боюсь, що книжки були втрачені назавжди, бо ними просто розпалювали пічки/

Основний архів письменника нині – у Ленінській бібліотеці у Москві. Чи вдасться його повернути – краєзнавці сумніваються.
Загалом, після окупації Полтави у місті знищили 70% будівель та 90% житлових будинків.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію