Ляльок найдавнішого типу виставили у садибі Котляревського

Ляльок найдавнішого типу виставили у садибі Котляревського. Свої мотанки представляє полтавська майстриня Наталія Свиридюк. Із тканини та природніх матеріалів, що застосовували іще у прадавні часи.

Одна з перших, власноруч зроблених ляльок майстриню супроводжує скрізь. Вона виготовлена у простій, традиційній техніці.

/Наталія Свиридюк, лялькарка
Спіралькою скручене полотно, і до шиї прив'язані просто шматочки тканини. Це вже потім я почала ставити перед собою кожен раз складніші і складніші завдання, і робити вже вишивку, почала розробляти костюми/

У ляльках Наталії Свиридюк немає нічого пришитого чи склеєного, деталі зв'язуються чи примотують. Майстриня каже: правильна їх назва – не мотанка, а «вузлова лялька». У хресті на обличчі ляльки вбачають солярний символ. Вузлові ляльки виготовляли іще за дохристиянських часів, тоді їх вважали втіленням язичницької богині роду. Дослідники кажуть: хрест замість обличчя не робили навмисно, щоб не заглядати богині в очі. Є й інша версія незвичного вигляду мотанки.

/Наталія Свиридюк, лялькарка
Психологи говорять, що коли дитина грається іграшкою, яка не має певних конкретних рис обличчя, а вони такі узагальнені, тобто, як ми тут можемо дивитися, то очі, бровки – це є горизонтальна полоса, вертикальна – це носик, ротик. І дитина уявляє, кожен день на цю ляльку в неї – інша емоція/

Виставка вузлових ляльок від Наталії Свиридюк триватиме близько місяця. Її можна побачити у коморі, що у садибі Івана Котляревського.

/Євгенія Стороха, провідний науковий співробітник Музею-садиби Івана Котляревського
Оскільки ми заклад, орієнтований на вивчення старовини, популяризацію, донесення української автентики, то завжди до Дня незалежності ми намагаємося показати одну із граней української культури/

Тут представлені дитячі, іграшкові ляльки – в образі бабусі, мами з дітьми, найошатніша лялька у парчевій керсетці – образ заможної господині.

Стрічка новин