Сезон кавунів та динь – у розпалі

Сезон кавунів та динь – у розпалі. Працівники ветеринарної медицини запевняють, що їсти баштанні саме час. Однак, не всі. І попри те, що на офіційних ринках їх продають не так і багато, не варто довіряти першим-ліпшим «точкам» продажу. Тож, наскільки безпечні у Полтаві кавуни, та де такі знайти і скільки чекати до появи місцевих ягід – дізнавались Інна Безугла та Євген Чорний.

На ринку Балковому у Полтаві кавунів небагато. Ми знаходимо тільки одну "точку" продажу.

/Леся, продавчиня
У нас кавунчик зі Скадовська. Трохи бруднуватий, бо учора привезений. 5 гривень за кілограм. Динька - Мелітополь, 15 гривень за кілограм. Полтавці беруть і дуже добре. Але кавун беруть більше, ніж диньку/

Порадить продавчиня, і як вибрати найсмачнішу з найбільшої ягоди.

/Леся, продавчиня
За звуком, щоб звучав. Коли вібрація йде така гарна, коли плескаєш його. А якщо глухо - то не годиться, може бути зеленкуватий. І де більший кружечок. Є й менші - він теж смачний, але не такий смачний/

Але має бути і ще одна важлива річ - ось такий папірець. Це висновок лабораторії ветеринарної експертизи про те, що кавуни чи дині перевірені. Тобто, безпечні.
Ті самі фахівці вибирають одну штуку серднього розміру від партії. Для початку баштанні ріжуть, потім натирають і лише потім зважують.

Далі у роботу вступає хімія. До соку кавуна додають спеціальний розчин. Ще хвилину пробу настоюють, і підключають нітратовимірювач.

/В КАДРІ: У нас не перевищує норму, люди можуть подивитись - 14,4. Це дуже добрі показники/

/Ірина Коваль, завідуюча лабораторією ветеринарної санітарної експертизи № 9
У кавунах допустима норма - 60т міліграм на кілограм. А в дині - 90. Кавунів цьогоріч із завищеним вмістом нітратів не було, а дині були завищені у декількох випадках. Таку продукцію недопускали до реалізації/

Нітрати у першу чергу впливають на шлунок. Організм реагує на них симптомами звичайного харчового отруєння. У домашніх умовах, кажуть медики, виявити нітрати у баштанних навряд чи вдасться. Але можна убезпечитись.

/Ірина Коваль, завідуюча лабораторією ветеринарної санітарної експертизи № 9
Бажано перед вживанням кавун чи диню намочити у воді проточній. Тоді частина нітратів вийде. Але, щоб себе захистити повністю, ви повинні купувати продукцію у місцях, що для цього призначені/

Баштанні нині до полтавців везуть із півдня: Херсонської, Миколаївської та Запорізької областей. Через місяць можна чекати на місцеві кавуни. 
До речі, цьогоріч економісти зафіксували рекордні ціни на баштанні в Україні. Вони удвічі вищі за вартість 2015-го.

 Інна Безугла

Стрічка новин