Пайовики без паїв

Пайовики без паїв. В Оржицькому районі – конфлікт між селянами та орендарями. Люди здавали свої землі в оренду одному підприємству, згодом власник змінився. Тепер, говорять полтавці, їх змушують підписувати якісь додаткові угоди, а копії договорів так і не віддають. Тим, хто відмовляється, погрожують. Декого вже звільнили з роботи. Селяни кажуть: орендну плату зменшують, а їх залякують, що залишать дітей без навчання. Щоб розібратися у проблемі, на місце конфлікту виїздили представники обласної влади.

9 кілометрів від Оржиці. Це село Великоселецьке. Опівдні люди збираються у клубі. Не свято, а конфлікт пайовиків та господарства наразі на порядку денному. Підприємство довело людей до страху і відчаю.

/В КАДРІ: Жінка говорить: «Вони знають, хто де прожива, розумієте? Вони залітають вночі. І що ти зробиш? Ну, будем і ми стрілять, а що робить?»/

На камеру погодилась говорити лише ця жінка, але сльози їй заважають.

/В КАДРІ: плаче жінка: «Ми просто... не люди»/

Селяни здавали свої паї одному з підприємств. Два роки тому його власник змінився. Людей нині змушують підписувати ще якісь додаткові угоди, а тим, хто відмовляється чи хоче забрати землю, погрожують, бідкаються селяни.

/Надія
У мене є пай. Орендну плату вони мені за той рік виплатили. Угоди не підписала – звільнили з роботи. І це ж не тільки мене одну. Сказали, якщо угода не підписана – будете отримувати орендну плату за свій земельний пай 3%. А на роботу куди ж? Роботи немає/

Відмовляються великосельцянам і віддавати копії підписаних угод. Отримати їх вдалося лише тим, хто підписав додаткові угоди. Люди кажуть: значить, керівники господарства щось приховують. Адже на документах вони знаходять підроблені підписи.

/Василь Кулик, голова Селецької сільради
Віддали 42 екземпляри договорів, то майже більша частина цих людей вже звернулися до адвоката і подають заяви на розірвання договорів/

На зустріч до людей приїхав голова обласної ради Олександр Біленький.
Сільський голова розповідає: з 850 пайовиків в оренді у СТОВ «Селецька» знаходиться більше 500. Люди бояться, кажуть, їм погрожують звільнити з роботи, а дітей залишити без навчання. Крім того, присадибні ділянки так і не виорали, а одного з ініціаторів мітингу вночі побили невідомі. Правоохоронці запевняють: заява про побиття у них є, а ось з того приводу, що людей змушують укладати договори, ніхто не писав звернення. Голова ради радить це виправити.
Запрошували на розмову і представників господарства. Але прийшов тільки юрист. Директор, запевняє чоловік, у відпустці. Натомість він обурюється, що господарство не попередили про збори.

Юрист записує вимоги людей і йде. Голова облради таку ситуацію називає вже типовою.

/Олександр Біленький, голова Полтавської обласної ради
Знаєте, як? Перевищення стандартів, перевищення хамського відношення певних керівників підприємств до своїх пайовиків. Це виходить за всі норми моралі та юридичні сторони. Далі ми дали термін – один тиждень, сформувати відповіді на запитання, які люди дали в залі керівнику підприємства сільськогосподарського. Потім діятимемо за обставинами. Якщо вони абстрагуються від відповідей, ми будемо діяти тільки в правовому полі, звертатись до правоохоронних органів, винесемо на сесію обласної ради/

Стрічка новин