В Україні с/г виробників кредитують... під майбутній урожай

В Україні запроваджують новий інструмент кредитування сільськогосподарських товаровиробників під заставу такого специфічного об'єкту, як майбутній урожай. Полтавщина почала запроваджувати пілотний проект першою. Програму презентували ще восени 2014-го, відтоді вдалося досягти певних результатів: було оформлено 10 розписок майже на 40 млн.грн. Подробиці – у сюжеті.

Щоб вирішити питання кредитування вітчизняних виробників сільськогосподарської продукції, в Україні запроваджують новий механізм залучення коштів для аграріїв. Мова йде про аграрні розписки, по суті, це зобов’язання виробників сільськогосподарської продукції виплатити кошти або поставити продукцію в обмін на отримані ресурси. Предметом застави у даному випадку є майбутній урожай.

/Владислава Рутицька, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України
Полтавська область є прикладом для України по багатьох параметрах, але по аграрних розписках – точно, ви були нашим першим пілотним проектом/

В першу чергу аграрні розписки покликані допомогти малим і середнім виробникам, яким складніше знайти гроші. На Полтавщині проект, донором якого є швейцарський уряд, стартував ще восени 2014-го, відтоді в області оформлено 10 аграрних розписок майже на 40 мільйонів грн. Всі вони вже погашені. Переваг такого механізму, зазначалося під час зустрічі в обласній державній адміністрації, багато.

/Олексій Омеляненко, керівник проекту «Аграрні розписки в Україні»
Швидкість оформлення, ті, хто займаються сільським господарством, знають, наскільки питання вчасної обробки полів і внесення міндобрив впливає на урожай. Будь-яка просрочка впливає на урожайність/

Оскільки у сфері земельних відносин відбуваються найбільші корупційні оборудки, аграріїв лякають можливі ризики, і вони не поспішають з оформленням розписок.

/Сергій Фролов, директор Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА
Перша реакція фермерів була: це ще один із механізмів відібрати у нас землю. Повірте, здавалося б, все, що можна розповіли за аграрні розписки, і маємо результат, але ця ідея не виходить з голів наших фермерів/

Усе нове насторожує, але учасники ринку розуміють, що настав час змін і потрібно працювати з новими інструментами, збільшуючи прозорість та рівень довіри. Нині до проекту із впровадження аграрних розписок долучилися ще три області: Харківська, Вінницька та Черкаська.

Стрічка новин