Днями з 25-го Міжнародного фестивалю лемківської пісні повернулася перша делегація зі Східної України – Полтавського обласного відділення Всеукраїнського товариства зв'язків з українцями за межами наш

На фестиваль приїздять навіть зі Сполучених Штатів Америки та Австралії. Полтавки Ірина Шупик та Олена Міщенко відвідали батьківщину своїх предків, яких більше півстоліття тому примусово виселили з Польщі.

Ірина Шупик - історик. Розповідає, про те, що вона - лемка, від батька дізналася випадково. У 44-му Радянський Союз підписав угоду з тимчасовим польським урядом про виселення українців з Польщі. Спочатку це здійснювали добровільно, потім на збори людям давали максимум кілька годин. Сім'ю батька Ірини - Івана Телепа - привезли у Донецьк, звідти почали розселяти по всій Україні. Аби зберегти родину, вони вирішили втікати.

Повернутися до Польщі родина Івана Телепа так і не змогла, залишилися у Івано-Франківську. Здобувши освіту, переїхав працювати на Полтавщину.

Крім Ірини, у складі першої делегації зі Сходу нашої держави до Польщі на 25-ому фестивалі лемківської ватри побувала й Олена Міщенко. До України у післявоєнні роки виселили її матір. На батьківщині предків її вразили ввічливість поляків та прекрасна організація фестивалю. Жили у наметовому містечку, яке охоронялося. На пам'ять залишилися фото на тлі полів, адже хати, де колись жили люди, зруйнували. Всього ж у лемківському краї проживало більше 600 тисяч українців. Ось вже 10 років Полтавське обласне відділення «Україна-світ» працює над проблемою налагодження зв'язків із земляками лемків.

Програма профінансована та затверджена обласною радою. Сприяли здійсненню давньої мрії полтавських лемків побувати на батьківщині - перший заступник голови облдержадміністрації Іван Близнюк та депутат Київської райради Геннадій Артеменко.

Стрічка новин