Бійці 17 батальйону просять орден для свого командира

Народний герой: наступний сюжет – про комбата із Кременчука. Професійний воїн та командир 17 батальйону, який тримає першу лінію оборони. Його кандидатуру подали на орден «Народний герой України» одразу дві сторони: бійці батальйону та волонтери, які познайомилися із Олександром Щербиною в одній з поїздок. 

У нього – три вищі освіти, дві з яких – іноземні, прекрасна англійська та четверо дітей. Він працював спостерігачем ОБСЄ у Грузії. Коли заворушилося в Україні, професійний військовий не став чекати повістки і пішов до воєнкомату сам. Олександр Щербина, або Сан Санич – так його називають свої – більше року як командир 17 батальйону. Зразкового, як називають його волонтери.

/Ірина Каптур, волонтер
Якщо виникає бій – він один із перших там. І ДРГ-шки, групи розвідувальні, він знищив особисто групу з 15 чоловік. Єдине, про що я його прошу, і всі його просять, – це щоб він беріг себе, тому що не буде його – батальйону не буде/

Він – чи не єдиний, хто приймає допомогу хіба у безвиході. За словами комбата, іще півтора року тому єдине, що було в батальйоні, – це зенітна установка ЗУ23. Зараз – уся бронетехніка, артилерія, міномети, ПТУРи. Щось відбили у ворога, а більше – «вибили» у Міноборони. Багато чого бійцям довелося освоювати уже в умовах передової.

/Олександр Щербина, командир 17 окремого мотопіхотного батальйону
Звичайно, у мирний час це зайняло б більше часу, але у воєнних умовах, коли гримить, коли літає, то люди вчаться, звичайно, швидше/

Батальйон Сан Санича під Дзержинськом тримає першу лінію оборони. Це значить – постійна напруга і щосекундна готовність до того, що «прилеть» артилерія чи проберуться ДРГ – диверсійно-розвідувальні групи. Попри перемир’я обстріли не припиняються, відповідати на них – заборонено.

/Олександр Щербина, командир 17 батальйону
Вогонь ми відкриваємо у час перемир'я тільки тоді, коли ідуть явно виражені штурмові дії/

На отримання ордену «Народний Герой України» кандидатуру комбата подали волонтери та самі бійці 17 батальйону.

/Каву комбат варить собі – із того ж чайника і тієї ж пачки розливає солдатам, які тут живуть/

Про Щербину розповідають, як двома БТРами під прикриттям артилерії він рушив на контрольовану ворогом ділянку, щоб знайти рештки свого бійця. А ще – як менш ніж за добу визволив солдата з полону. Орден «Народний герой України» – нагорода недержавна, вигадана у 2015 волонтерами та ювелірами. Вручається за видатні заслуги в обороні державної незалежності та волонтерської допомоги збройним силам. Цього року срібні ордени уже отримали герої Тернопільщини. У Полтаві нагородження чекають у лютому. Усього подано 5 заявок, кого затвердять на отримання ордену – поки невідомо.

Стрічка новин