Сьогодні католики святкують Різдво

Уся Європа та частина українців сьогодні збирається за святковою вечерею – завтра у них Різдво. Католики святкують народження Христа перед Новим роком, на відміну від православних християн. У єдиному в Полтаві костьолі побували Олена Ляшенко та Антон Старишко. 

Ми приїхали сюди напередодні свята. Костьол прикрашений по-європейськи. Служба не на часі, тож у храмі пусто. Місіонер із Польщі, отець ЛУкаш МайдАн, люб'язно розповідає: католиків серед корінних полтавців небагато.

/о.Лукаш Майдан, римо-католицький священик
На святкові служби Божі так буває десь до 100 людей. Це не тільки католики тут, ходять також сім'ї католицько-православні. Можна сказати, десь до 10 сімей є католицько-православних. Є один поляк, який одружився в церкві православній. Він і тут приходить на службу Божу, потім ідуть до церкви/

До 1936 року єдиний католицький храм у Полтаві був навпроти обласної поліклініки на Комсомольській. Його, як і інші храми міста, зруйнувала радянська влада. У 2002 польський місіонер отець Яцик купив на Марата, 16 ділянку разом зі старою хатою. Згодом на цьому місці з’явився костьол. Українські католики так само варять кутю на свято, а до Різдва готувалися упродовж 4 тижнів – адвЕнтів. Посту, як у православних, немає. Отець Лукаш розповідає: тримають середу і п’ятницю, а також – останній день перед Різдвом. У православній традиції народження Христа також колись святкували до Нового року. Історики кажуть: радянська влада навмисно наплутала з календарем.

/Василь Фазан, священик УПЦ
Був прийнятий декрет про заборону святкування усіх релігійних свят, і на противагу православному Різдву 7 січня 31 грудня Новий рік. Цей Новий рік мав двояке значення. В першу чергу люди святкували Новий рік із розумінням Діда Мороза, який ототожнювався з православним Святителем Миколаєм. На привеликий жаль, все те, що робилося в радянський час, – це викривлення в першу чергу віри, релігії і совісті людської/

Віруючі православні відзначають «старе» новоліття – 14 січня. А 31 грудня православна церква рекомендує зосередитися не на застіллі, а на добрих справах.

Стрічка новин