Останньої суботи листопада традиційно згадують померлих у 32-33 роках

Останньої суботи листопада традиційно згадують померлих у 32-33 роках. Історики кажуть, що на Полтавщині Голодомор зібрав найбагатший урожай, кількість жертв сягнула майже мільйона. До сумної річниці у Краєзнавчому музеї відкрилася фотодокументальна виставка. На ній уперше оприлюднили досі засекречені докази того, що Голодомор був спрямованою акцією проти української нації. 

Ні словом, ні натяком досі не вказувалися справжні передумови Голодомору 32-33 роках в Україні. Полтавщина тоді постраждала найбільше – за деякими даними померло близько мільйона людей. Загальні цифри по Україні коливаються від 4-7 до 10 мільйонів життів. На виставці, яку відкрили у Краєзнавчому музеї, – розсекречені документи, які доводять: українців нищили як непокірну націю, і причини Голодомору – далеко не неврожай, як учили у радянських школах.

/Геннадій Фасій, начальник управління культури Полтавської ОДА
Коли я отримав лист в Адміністрацію про те, що готується такий проект, я навіть сам не знав, що були Павлоградські повстання у 30-х роках на Україні, я коли прочитав в інтернеті про те, які були жертви, навіть ці повстання очолювали самі «червоні командири», тому що вони не хотіли отого, коли заганяли в колгоспи, коли примушували віддавати зерно/

Тут представлені розсекречені документи із архівів СБУ. Вони розкривають масштаби спротиву, яке чинило українське суспільство політиці Сталіна. У першому півріччі 32 року 56 відсотків усіх спротивів по СРСР припадало на Україну. Вбивсто народу голодом відбувалося у три етапи. До кінця 80-х це все замовчувалося. І тільки зі здобуттям незалежності почалися пошуки та дослідження, Полтавським Краєзнавчим музеєм – в тому числі.

/Наталія Сиволап, завідуюча сектором науково-дослідного відділу пам'яткознавства Полтавського Краєзнавчого музею
Під час дослідження було встановлено, що майже в кожному селі є могили жертв Голодомору, про які мало хто вже може згадати і показати. Хоча пам'ятники встановлені вже на сучасних кладовищах/

Виставка складається із 18 стендів. Тут надруковані документи, фотофакти та спогади очевидців. Є згадки про керівників, які намагалися допомогти людям вижити, та поплатилися за це життям. Інститут державної пам'яті та інші організатори виставки розіслали матеріали по всіх регіонах до сумної річниці. Її відзначають щороку останньої суботи листопада. У Полтаві виставка пробуде пару тижнів, потім поїде у райони, щоб якомога більше людей змогли заповнити прогалини у вивченні історії свого народу.

Стрічка новин