У Полтаві презентували фільм «Хайтарма» про депортацію татар із Криму

У Полтаві презентували фільм «Хайтарма» про депортацію татар із Криму. Його встигли показати 30 країнам світу. Режисер, ведучий каналу «1+1», актор театру та кіно Ахтем Сейтаблаєв, побував у Полтаві, розповів і про себе, і про фільм. Далі – в сюжеті. 

Ахтем Сейтаблаєв називає себе українцем кримсько-татарського походження. Він каже: востаннє був у Криму в 2014, як тільки його почали загарбувати. Зараз на малій батьківщині він Персона Нон-Грата. І не тільки тому, що брав участь в акції «Крим – це Україна».

/Ахтем Сейтаблаєв, режисер фільму «Хайтарма»
По роду своєї діяльності, по «Хоробрим серцям», через те, що я не приховую свого вкрай негативного ставлення до персонажу під прізвищем Путін, і до тих, хто називає себе владою в Криму, я був попереджений про те, що моя поява на півострові небажана/

Ведучий ток-шоу «Хоробрі серця» на каналі 1+1, проте ні журналістом, ні ведучим себе не вважає. Актор театру та кіно, Заслужений артист Автономної республіки Крим, а ще – режисер фільму «Хайтарма», який привіз до Полтави. Назва фільму в перекладі із татарської означає «повернення». У картині йдеться про депортацію кримських татар у травні 1944 року. Ті події зачепили родину Сейтаблаєва також.

/Ахтем Сейтаблаєв, режисер фільму «Хайтарма»
Ця історія показана через історію льотчика-винищувача Радянського Союзу Амет-Хана-Султана. Ми пішли шляхом, який свого часу помітив Арістотель. Якщо ви хочете розповісти історію цілого народу, розкажіть історію однієї людини/

Події у фільмі починаються 9 травня 44 року на аеродромі під Севастополем. Іде Друга світова. Радянські війська завершують визволення Криму. 16 травня, визволивши Севастополь, головний герой із друзями їде у відпустку на три дні в рідну Алупку. І о 4 годині ранку 18 травня починається операція з виселення із Криму його рідного кримсько-татарського народу, в тім числі – близьких героя. «Хайтарма» став першою стрічкою про історію цього народу та першою повнометражною художньою картиною, створеною продакшн-студією першого кримсько-татарського телеканалу.

Стрічка новин