У травні цього року вступили в дію декомунізаційні закони

У травні цього року вступили в дію декомунізаційні закони. До кінця 2016-го лише у Полтаві мають перейменувати Ленінський і Октябрський райони, а також 96 вулиць, не говорячи про пам'ятники. Більше про масштаби декомунізації на Полтавщині – в наступному сюжеті.

Закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, а також заборону пропаганди їхньої символіки» набрав чинності ще навесні цього року. Упродовж 2016-го року Україна має повністю позбутися тоталітарної символіки у назвах та пам’ятниках. «Нині не вирішується питання: перейменовувати, чи ні, закон зобов'язує це зробити», – наголосила на прес-конференції начальник Головного управління юстиції області Ірина Пашко.

/Ірина Пашко, начальник Головного управління юстиції Полтавської ОДА
Цей закон не забороняє комуністичну чи нацистьску ідеологію, а також символи. Не можна заборонити минуле, але закон засуджує тоталітарні режими, які виникали на фундаменті ідеологій, що були нелюдськими/

Територіальні громади, говорить Ірина Пашко, можуть самостійно обирати назву, але після 21 листопада вони втрачають це право. Далі, а саме до 21-го лютого, ним мають скористатися сільські, селищні і міські голови, якщо і вони цього не зроблять – це завдання керівництва обласних державних адміністрацій. Остання інстанція – Верховна Рада.

/Ірина Пашко, начальник Головного управління юстиції Полтавської ОДА
Якщо, наприклад, громада не прийняла рішення, або прийняла всупереч перейменування населеного пункту чи вулиці, то тоді відповідальність настає, навіть кримінальна, відповідно до статті 436-1, яка передбачає за це кримінальну відповідальність/

На Полтавщині, як зазначалося, найбільша проблема – обрати нову назву Комсомольську та двом районам Полтави: Октябрському і Ленінському. Лише в обласному центрі потрібно змінити назви 96 вулиць. Загалом в області понад 190 пам'ятників і пам'ятних знаків підлягають демонтажу, під дію закону підпадає 601 населений пункт та 1,5 тисячі вулиць.

/Вадим Штефан, директор Департаменту інформаційної діяльності Полтавської ОДА
Правом таким уже скористалися громади, в Запорізькій області, наприклад, перейменовуються села. Говорити, що закон не виконується, не можна, є практика його виконання, це однозначно/

Дані реєстрації з оновленням назви вулиці чи села, говорить Ірина Пашко, змінювати не потрібно. У зв'язку з перейменуванням, запевняє, громадяни не понесуть збитків. Зміни у правовстановлюючі документи вноситимуть, якщо це юридичні особи та фізичні особи-підприємці. Усе – безкоштовно. Робити перереєстрацію автомобіля, якщо не збираєтесь його купувати чи продавати, теж не потрібно. ЗМІ, назва яких пов'язана із тоталітарною епохою, теж мусять привести установчі документи у відповідність до закону, інакше їхня діяльність припинеться. Так, наприклад, в області досі виходять газети «Шляхом Ілліча» та «Миргород комуністичний». Це ж саме стосується і громадських формувань. До кінця 2016-го року ми маємо отримати нову країну з оновленими назвами, наголошувалось на прес-конференції.

Стрічка новин