Хатка з соломи краща за цегляну

Хатка з соломи краща за цегляну. Полтавець спростовує казку про трьох поросят, і своє родове гніздо будує з солом'яного тюку. На плюсах екологічного будинку чоловік знається кваліфіковано, адже працював викладачем у будівельному інституті. Зараз – другий рік як зводить власними руками оселю. Чи допомагають йому у цьому, та чи не згорить така хатка, якщо хтось дмухне, або запалить сірник, – дивіться далі.

З одного боку лісок, з іншого – чисті поля. Позаду – сусідні хатки. Віктор із Полтави зводить у цьому закутку в селі Андріївка під Гожулами родове гніздо.
Просто у дворі, без замків та сторожів, лише під клейонкою він зберігає матеріали будівництва.

/В КАДРІ: Віктор відкриває накриті залишки тюків/

Це тюк соломи. З такого вже рік чоловік із сином зводить «з нуля» оселю. Два роки тому заклав фундамент. Будівництво незвичне і для полтавців, і для українців. Це – еко-дім. Будівля має дерев'яний каркас, заповнений солом'яними тюками, як енергозберігаючим елементом.

/Віктор Сребнюк, будує еко-дім
Важкого фундаменту не треба – його навіть видно. Далі робиться нижня обв'язка з дерев'яного бруса. Кріпляться вертикальні стійки у певній послідовності, кратні довжині тюка. Верхня обв'язка, дах накривається. Решта заповнюється соломою, штукатуриться, і будинок нічим не відрізняється від сучасного/

Нині готовий каркас дому.

/В КАДРІ: гостей запрошують у будинок «Тільки дивіться обережно, під ноги»/

Усередині ще лежать природні не запечені, а просушені цеглини – з глини і соломи. Спальня, туалет, ванна, сауна – усе це Віктор планує у своєму будинку.

/В КАДРІ: «Думаю, що основний елемент життєдіяльності нашої сім'ї буде ось тут. Тут планується кухня, ось фундамент під пічку. І ось така невеличка зала у цій кімнаті без перестінків»/

Поки що тут є лише чорнова штукатурка з глини. Далі буде фінішна – із глини, піску та вапна. Потім стіни зашиють під дерево, аби не клеяти повітренепропускаючі шпалери. Щоправда вікна – сучасні пластикові енергозберігаючі. У підлозі – закладні труби для вентиляції і прибирання вологи. Екологічність, доступність у ціні та можливість будувати своїми руками – три основні причини незвичного вибору, говорить Віктор.

/Віктор Сребнюк, будує еко-дім
Раз у 10-15 дешевше, ніж так звана «мокра технологія», де цегла. Солом'яний тюк розміром 40 на 50 на 90 – це цеглин до 10. І коштує 10 гривень. У мене тут 45 сантиметрів солом'яної стіни – це в десятки разів тепліше. Якщо брати опалення будинку, то у мене запроектована всього лиш звичайна дров'яна піч/

Пресована солома не горить, бо не має доступу повітря. А за розрахунками, дім витримує вітрове навантаження до 300 метрів за секунду.
Екологи кажуть: треба підтримувати таку ідею, але й пояснюють її непоширеність.

/Максим Макуха, член ГО «Еко-Лтава»
Будівельні матеріали виробники сертифікують свої матеріали. А солому і глину нікому немає потреби сертифікувати. А за державними нормами, не можна будувати з несертифікованих матеріалів. По-друге, у нас є сильна традиція: всі з дитинства пам'ятають казку про трьох поросят/

Скільки може прослужити будиночок – прихильники еко-культури відповідають: їм відомі оселі з соломи віком 700 років.

Стрічка новин