Уламки фосфорних снярядів та «градини» – із сувенірів полтавські волонтери укомплектували музей

Фосфорної зброї офіційно немає ні в української, ні в російської армії, зате вона є у Полтаві. Точніше, уламок забороненого снаряду. Такі та інші смертоносні іграшки привозять бійці АТО як експонати в музей. Один такий відкрили волонтери Полтавського Батальйону Небайдужих. Відвідала його наша знімальна група.

Військові кажуть: від часів Другої світової до конфлікту на Донбасі нічого не змінилося. Люди і досі кидають один у одного залізо. Тільки зараз воно куди страшніше. Моторошні знаряддя, вигадані, щоб знищити собі подібних, точніше, їх уламки, можна побачити у музеї при Свято-Успенському соборі.

/ІНТЕРШУМ
Якщо сюди кинути сірника, воно загориться, і при потраплянні на шкіру – проїсть/

Це частина фосфорного знаряду. Із зони АТО її як музейний експонат вивезли бійці. За офіційними даними, такої зброї не має жодна ворогуюча сторона. При потраплянні на шкіру фосфор викликає страшні опіки, при горінні виділяє отруйний газ. У фосфорній хмарі мре усе живе. Є тут і уламки граду, гільзи від зенітки – у порівнянні з габаритами відстріляного ПТУРУ вони здаються дитячими іграшками. Як і хто вивіз оці штуки із АТО – волонтери не кажуть. Частину експонатів попросили і не повернули деякі полтавські школи. Волонтери кажуть: починався їх музей із шевронів.

/Олена Лаптєва, волонтер Полтавського Батальйону Небайдужих
Коли ми їздили у зону АТО, то якийсь підрозділ дарував просто свої шеврони. Це виглядало так: вони знімають і дарують/

А ще тут є прапори – Америка, Литва, інші країни, які шлють свою допомогу нашій армії. Небайдужі знаходять їх у коробках із передачею. За експонат тут також одяг – такий небайдужа команда передає на Схід, і берці, шиті у нашому місті.

/ІНТЕРШУМ
Взуття, яке робить Полтава для хлопців. Ну, ми хлопцям видаємо, то скарг не було/

Для порівняння пару касок – обмальована – радянського зразка, і німецької якості. Такі передавали нашим військовим німецькі друзі. А ось те, що залишиться від тієї та іншої, коли потрапить куля.

/ІНТЕРШУМ
При вистрілі ось що відбувається із каскою. Тобто в принципі із головою відбувається те ж саме/

Серед експонатів також футболка – такі може купити будь-хто. Батальйон Небайдужих проводить акцію.

/Олена Лаптєва, волонтер Полтавського Батальйону Небайдужих
Людина може прийти і отримати 2 футболки. Одну футболку ми даруємо солдату, одну людина забирає собі. Вартість комплекту такого становить 180 гривень, вони є в різних кольорах/

Стрічка новин